Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 milyar euroluk doğalgaz deposu

Tarsus'ta Türkiye'nin en büyük doğalgaz depolama tesisi kuruluyor. 3 milyar euroluk yatırımla 5.2 milyar metreküp gaz depolanacak

Giriş Tarihi: 12.4.2014
Türkiye'nin doğalgaz tedariğinde arz garantisi sağlamak için dev bir depolama tesisi kurulacak. Yaklaşık 3 milyar euroluk yatırım bütçesi olan projeyle 5.2 milyar metreküplük doğalgazı depolamak mümkün olacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, verdikleri lisanslar kapsamında şirketlerin Mersin Tarsus bölgesinde söz konusu tesisi devreye almayı planladığını söyledi. Steam Enerji Zirvesi'nde konuşan Yılmaz, doğalgaz tedarik ve fiyatlandırması açısından büyük önem taşıyan depoların kurulması için geçtiğimiz ay iki özel sektör şirketine lisans verdiklerini belirtti. Yılmaz, ay başında bu yatırımlara yönelik çok önemli bir tarifelendirme metodolojisini de karara bağladıkları bilgisini verdi.

FİYATLAR DÜŞÜYOR

Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında son bir aylık süredeki düşüşün tüketiciye de olumlu etkilerinin olduğunu belirterek, "Düşüşte 22 Mart'tan itibaren tavan fiyat uygulamasına başlamamız belirleyici oldu" dedi. Uygulamayla geçen 20 gün içerisinde, tüketicilere 210 milyon lira civarında bir katkı sağlandığını kaydeden Yılmaz, "2 aylık sürenin sonunda tüketicilerin akaryakıt için ceplerinden 600 milyon lira daha az para çıkacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 milyar euroluk doğalgaz deposu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN