Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın iyileşme

Cari açıkta daralma sürüyor. Avrupa'daki toparlanma ve altın ticaretindeki iyileşmenin etkisiyle açık, şubatta 3.2 milyar dolar oldu. İki aylık açık 2.78 milyar dolar azaldı

Giriş Tarihi: 12.4.2014
Kredi derecelendirme kuruluşlarının 'Türkiye'nin en büyük kırılganlığı' diye göstermeye çalıştığı cari açıkta daralma sürüyor. Avrupa'daki toparlanma ve altın ticaretindeki iyileşmenin etkisiyle cari açık şubatta 3.2 milyar dolar oldu. Merkez Bankası'nın Ödemeler Dengesi Bilançosu'na göre, yılın ilk iki ayında 8.12 milyar dolar olarak gerçekleşen rakam bir önceki yıla göre 2.78 milyar azaldı. Aralık 2013'te 65 milyar dolar olan 12 aylık açık ise 62.2 milyara geriledi. 2.8 milyar dolarlık iyileşmenin 1.6 milyarı altın ticareti kaynaklı iyileşmeden kaynaklanıyor. Altın ve enerji hariç cari açık şubatta 4.1 milyardan 2 milyar dolara geriledi.

413 MİLYONLUK İHRACAT

Merkez Bankası'nın raporunda cari açıktaki düşüş için, "Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 2.54 milyar dolar azalarak 8.82 milyar dolara düşmesi ve net hizmet gelirlerinin 447 milyon artarak 1.77 milyara yükselmesi etkili olmuştur" görüşüne yer verildi. Yılın ilk iki ayında cari açıktaki düşüşün en önemli kalemlerinden biri altın oldu. Bir önceki yılın ilk iki aylık döneminde 727 milyon dolar net altın ithalatı gerçekleşmişken, 2014'ün aynı döneminde 413 milyon dolar net altın ihracatı oldu. Geçen yıl rekor seviyeye yükselen altın ithalatının bu yıl yavaşlaması bekleniyor.

BORÇLAR ÇEVRİLİYOR
Şubata sermaye hesabında 2.6 milyar dolar giriş kaydedildi. Portföy yatırımlarından çıkış sürerken, bankaların ve firmaların dış borçlarını rahatlıkla çevirmeye devam ettikleri görüldü. Bankaların dış borç roll-over rasyosu yüzde 151, reel sektörün ise yüzde 137 ile yüksek seyrediyor. Kaynağı belirsiz para girişi şubatta 2.2 milyar dolar oldu. Şubat ayında doğrudan yabancı sermaye girişi 877 milyon dolar oldu. Bu da cari açığın yüzde 27'si.

JPMorgan ve GS'den 'olumlu' açıklama
JPMorgan , cari açığın şubatta güçlü ihracat ve zayıf iç talebe bağlı olarak daralmaya devam ettiğini bildirdi. ABD'li banka, "Türk şirketleri yurtdışından borçlanma konusunda zorluk yaşamıyor" dedi. Goldman Sachs (GS) da rakamların yeniden dengelenme sürecinin başladığı sinyalini verdiğini belirtti. Banka, bu yıl cari açığın azalacağını öngördüklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın iyileşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN