Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu yastıkları umut olacak

Singer, unutulan Anadolu geleneği uzun yastıkları ünlü modacılara yeniden yorumlattı. 11 modacının tasarladığı yastıkların geliri genç kızların eğitiminde kullanılacak

Giriş Tarihi: 13.4.2014
Eskilerin 'bir yastığa baş koymak ya da bir yastıkta kocamak' deyimlerinde anlatılan yaşam biçimi, bugünün Türkiye'sine oldukça uzak. Oysa Anadolu'da kanaviçeli uzun, dolgun yastıkların genç kızların çeyizinde olmazsa olmaz olduğu dönemler çok da eski değil. Unutulmaya yüz tutan bu zarif gelenek, bu yıl Türkiye'de 110'uncu yaşını kutlayan Singer'in projesiyle ulvi bir amaca büründü. Singer gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı aracılığıyla genç kızların eğitiminde kullanılmak üzere, Bir Yastık Hikâyesi adıyla başlattığı proje kapsamında yatak odalarının emektar üyelerine yeni bir kimlik kazandırdı. Türkiye'nin ünlü 11 modacısı kendi uzun yastığını tasarladı. Süreç bir kitap haline getirilirken, gelirinin yine eğitime aktarılması kararlaştırıldı. Singer Genel Müdürü Sinem Kınran Parlak, ev ekonomisine bu tür projelerle destek vermeye devam edeceklerini belirtiyor. Türkiye'de kentli nüfusun dikiş makinesi kullanmaya yeniden yöneldiğini belirten Parlak, 10 yıldır çift haneli büyüyen şirketin, geleceğin annelerine karşı kendini sorumlu hissettiğini söylüyor.

KÖYLERDE EĞİTİM SÜRÜYOR
Proje kapsamında geliştirilen yastıklardan 200 bin TL'lik gelir beklediklerini söyleyen Parlak, "Misyonumuz her zaman eğitim oldu. İlk günden itibaren Türkiye'nin dağ köylerine kadar gidip makinelerin nasıl daha verimli kullanılacağını anlattık. Bunun dışında genç kızlarımıza yönelik yeni projelerimiz de olacak" diyor. Dikiş makinelerinin aile ekonomisini büyütmekte önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Parlak, şöyle anlatıyor: "Liselere gidip atölyeler açacağız. Genç kızlara cüzi bedelle makine vereceğiz. Kumaş da öğretmen de bizden. Halk Eğitim Merkezleri'ne bugüne kadar ücretsiz 5 bin makine verdik. Milli Eğitim Bakanlığı'yla görüşüp yurtdışında yaygın olan ev ekonomisi laboratuvarlarının Türkiye'de de kurulması için çalışma başlatmayı düşünüyoruz."

MİLANO'YA GÖNDERECEK
33 yaşındaki Parlak, gençlere yönelik projelere özellikle sıcak baktığını altını çiziyor. Şirketin sosyal sorumluluk çalışmalarında bir başka proje alanı da üniversiteler. Parlak, bir tasarım yarışması düzenleyeceklerini belirterek, "Seçtiğimiz tasarımlar bizim atölyelerde hazır hale getirilecek. Başarılı olan gençleri Milano ve Fransa'ya moda eğitimine göndereceğiz" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu yastıkları umut olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN