Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'den mermere 240 milyon yatırım

Zenginleşen Çinliler, evlerinde mermeri daha çok tercih etmeye başlayınca bu ülkenin işadamları da Türkiye'den maden almaya başladı. Mermere 240 milyon liralık yatırım yapan Çinliler, bin 200 kişiye de istihdam sağladı

Giriş Tarihi: 13.4.2014
Dünyanın fabrikası konumundaki Çin'in gelir seviyesinin artması Türkiye'ye yaradı. Çinliler'in konutlarında mermeri daha çok kullanmaya başlamaları üzerine bu ülkenin yatırımcıları da talebi karşılamak için Türkiye'ye yöneldi. Aynı zamanda dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda olan Çin, Türk mermer sektörüne 240 milyon liralık yatırım yaptı. Temmer Mermercilik Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, Çin'de konutta mermer kullanımının giderek arttığını belirterek "Çinliler Türkiye'de maden ocaklarına 240 milyon liralık yatırım yaptılar ve yaklaşık bin 200 kişilik istihdam sağladılar" dedi. Dünya mermer rezervinin yüzde 35'inin Türkiye'de olduğunu ve bu sektörde ihracatının 2 milyar 150 milyon doları bulduğunu hatırlatan Çetinkaya, satışların önemli bir kısmının Çin'e yapıldığını vurguladı.

'YENİ BİR ORTAKLIK YAPABİLİRİZ'
Temmer'in de Türkiye gibi ihracatının büyük kısmını Çin'e yaptığını vurgulayan Çetinkaya, satış yaptıkları şirketlerin de Türkiye'ye ilgilerinin oluşmaya başladığını vurguladı. Çetinkaya, yeni ortaklıkla ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını da belirterek, "İç Anadolu'da bir ocağımızda, fizibilite sonuçları olumlu olursa, Çinli bir firmayla ortaklık yapabiliriz" dedi. Öte yandan Çetinkaya, İstanbul Madenciler İhracatçıları Birliği'nin (İMİB) 25 Nisan'da yeni başkanını seçeceğini belirterek, yönetime Ali Kahyaoğlu'nun başkanlığında aday olduklarını da vurguladı. Çetinkaya, "İMİB'de görev verilirse, çözüme odaklı olarak çalışacağız. Merkezi bir yönetim modeli değil, sahaya inerek, tek tek sorunları tespit edeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'den mermere 240 milyon yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN