Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz dışı fazlada hedefin üçte ikisi tamam

Giriş Tarihi: 16.4.2014
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk üç aylık bütçe sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde bütçe açığı 1.5 milyar lirayla yıl sonu hedeflerine uygun olarak gerçekleşti. Bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.8 artarak 104.3 milyar lira oldu. Giderler ise yüzde 11.3 artışla 105.8 milyarı buldu. Faiz dışı fazla ise yüzde 12.6 düşüşle 12.5 milyar lira oldu. Böylece yıl sonu hedefinin yüzde 66.5'ine ulaşıldı. İlk çeyrekteki bütçe açığı, yıllık rakamın sadece yüzde 4.6'sına karşılık geldi.

'GÜNDEMDE ZAM YOK'
Vergi gelirleri bu dönemde yüzde 10 artışla 85.1 milyar liraya ulaştı. Faiz hariç giderler yüzde 15 artışla 91.8 milyar liraya çıktı. Mart ayında ise bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29.1 artarak 32 milyar, giderler ise yüzde 22.9 yükselerek 37.1 milyar oldu. Bütçe, 538 milyon lira faiz dışı fazla verdi. Mart vergileri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.2 artışla 22.9 milyar lira oldu. Sonuçların açıklanmasının ardından soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şu anda gündemlerinde zam olmadığını belirtti.
Şimşek:

TWİTTER VERGİSİNİ ÖDEYECEK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya şirketlerinin Türkiye'deki ticari faaliyetlerinin, arızi değil, süreklilik arz ettiğini belirterek, "Bu firmalar eğer iyi niyete sahiplerse Türkiye'de süreklilik arz eden faaliyetlerinden dolayı temsilcilik veya bir işyeri açmaları gerekiyor" dedi. Şimşek, sitelerine reklam alan Türk şirketlerinin hem KDV hem Kurumlar Vergisi hem de Gelir Vergisi ödediklerini ifade etti. Şimşek, "Peki uluslararası şirketler neden bu haksız rekabete yol açsın, bu kabul edilebilir bir durum değil" diye konuştu. IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin öngörülerini değiştirmesine tepki gösteren Şimşek, "Analizlerine saygımız var ama biraz erken davrandılar gibi geliyor" dedi. Şimşek, Milli Piyango için 10 başvuru olduğunu, ihalenin yapılacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz dışı fazlada hedefin üçte ikisi tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN