Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargo timi OFAC

ABD yeni savaş stratejisini finansal ambargo üzerine kurdu. İran'a uyguladığı ambargoyla yıldızı parlayan 170 kişilik OFAC timi, Rusya ekonomisini çökertmek için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 17.4.2014
ABD, yeni savaş stratejisindeki en güçlü silahını değiştirdi. Süper güç artık düşmanlarına karşı ne balistik füze, ne de milyarlarca dolara mal olan uçak gemileri kullanacak. Ülkenin savaş oyunundaki yeni gücü hazineye bağlı olarak çalışan Office of Foreign Assets Control (OFAC) yani "finans generalleri" oldu. Bu tim ülkenin çıkarları için finansal ambargoya dayanan çalışmalarıyla dikkat çekiyor. İran'da yaptığı başarılı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken ambargo silahının tarihi 1812'lere kadar dayanıyor. İngilizler'e karşı verilen savaşta denizcilere uygulanan ambargoyla başlayan finansal harekat, 1950'de Kore Savaşı'yla resmi nitelik kazandı. Dönemin ABD Başkanı Henry Truman, Hazine Bakanlığı'na bağlı olarak timin resmi kuruluşunu yaptı. 170 kişilik OFAC'ın 'askerleri' hukukçular ve istihbarat ajanlarından oluşuyor. 'Nişancı' olarak adlandırılan ekibin üyeleri dünyanın herhangi bir yerine dolar akışını kesme gücüne bile sahip.

SIRADA UKRAYNA VAR

Aralarında İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore'nin de bulunduğu 17 ülkeye ambargo uygulayan OFAC'ın yeni hedefi ise Ukrayna krizinde ABD ile ters düşen Rusya oldu. Timin İran'da elde ettiği başarıyı burada da tekrarlaması bekleniyor. Avrupa'yla sıkı bir işbirliği yapan timin yaş ortalaması da oldukça genç. OFAC'ın başındaki 41'lik Adam Szubin bulunuyor.

BUSH VE OBAMA KULLANDI
OFAC'ın başındaki Szubin, bir röportajında "Ukrayna'da gelişmelere göre hareket edeceğiz" demişti. ABD'de Obama ve bir önceki Bush hükümeti konvansiyonel savaş yerine finansal savaş yürüterek özellikle İran, Suriye ve Kuzey Kore sorununu çözmeye çalıştı. OFAC'ın tarihinde başarısız olduğu tek ülke ise 54 yıl ambargo uyguladığı halde sonuç alamadığı Küba oldu.

TÜRKİYE İRAN BAĞLANTISI KESİLDİ
Kurum, Türkiye'de bazı firmalara da PKK kaynaklı izleme listeleri ve İran bağlantıları nedeniyle ceza verdi. İran'a uygulanan ambargonun delinmemesi için Hazine yetkilileri Türk banka ve kuruluşlarıyla birçok kez temasta bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargo timi OFAC
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN