Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evlenen KOBİ'ye milyonluk destek

Hükümet şirket birleşmelerine özel teşvik programı hazırlıyor. Katma değeri artırmak için evlenen KOBİ'lere 250 ila 1 milyon TL arasında destek verilecek

Giriş Tarihi: 18.4.2014
Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir özel sektör için hükümet kolları sıvadı. Son dönemlerde artan şirket evlilikleri de teşvik kapsamına alındı. Tek şart, birleşmenin katma değeri artırmak amacıyla gerçekleşiyor olması. Bu kapsamda ilk kez üretim ve pazarlama kanallarını birleştiren şirketlere 250 bin ila 1 milyon TL'ye kadar değişen rakamlarda hibe teşviki verilecek. Rakam, birleşmenin hacmine göre belirlenecek. 20 milyon TL'yi aşan evlilikler, devletten 1 milyon TL'lik destek alabilecek.

8 MİLYARI BULACAK

Teşvikler ihracattan Ar-Ge'ye kadar çok sayıda yeni düzenlemeyi kapsıyor. Kalkınma ajanslarından KOSGEB ve TÜBİTAK'a kadar KOBİ'leri destekleyen 12 devlet kurumunun tek çatı altında toplanması planlanıyor. Bu sayede 100 bin KOBİ'ye 8 milyar TL'den fazla destek aktarılacak. Teşviklerin odağında ise Ar-Ge ve şirket birleşmeleri var. Bakanlık, 4 milyon TL'ye kadar Ar-Ge desteği sağlayacak.

PATENT ALAMAYANA TEŞVİK YOK
Yeni teşvik düzenlemesinde Ar-Ge merkezlerine özel önem verildiği için bu alana verilen destek iki katına çıkarılacak. Ancak yeni dönemde bu merkezlere patent odaklı teşvik zorunluluğu getiriliyor. Patentli üretim yapan şirketlerden yüzde 50 daha az vergi alınacak. 2013'te kalkınma ajansları bin 685 projeye 635 milyon liranın üzerinde destek sağladı. Bu rakam 2012'de 353.9 milyon lira olmuştu. Ekonomi Bakanlığı, 2014'te 2 bin Ar-Ge projesine 499 milyon TL'lik kaynak aktarmayı hedefliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlenen KOBİ'ye milyonluk destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN