Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternette kapımız açık kaldı

Comodo CEO'su Abdulhayoğlu uyardı: "Google, Microsoft, Facebook gibi devlerin internette bıraktıkları açık kapılar siber saldırılara zemin hazırlıyor"

Giriş Tarihi: 20.4.2014
İnternet devlerinin bilinçli olarak unuttuğu açık kapılar, bilgisayar ve mobil cihazlara sızma şansı sunuyor. Bu açıklar siber saldırı için de kullanılabiliyor. İnternet devleri kişisel bilgileri çeşitli yöntemlerle toplarken Türkiye'de regülasyona tabi olmuyor. Bu yüzden Türk internet şirketleri ve telekom operatörleri hesap vermek durumunda kalıyor. Bireysel ve kurumsal online güvenlik sistemleri üreticisi Comodo'nun CEO'su Melih Abdulhayoğlu ile İstanbul'da internetin açık kapılarını konuştuk.

DAVETSİZ MİSAFİR GELİYOR

Teknoloji devlerinin internette bıraktıkları açık kapıların siber saldırı veya kullanıcı bilgilerinin toplanmasını sağladığını ifade eden Abdulhayoğlu, "Kullanıcılar dikkatli olmalı. İnternette kapları açık, uyur gibi davranıyorlar. Oysa özel hayatın en önemli detaylarının saklı olduğu mobil cihazlar, saldırıya tamamen açık. Kullanıcıların mutlaka tedbir alması gerek" şeklinde konuştu. İnternette gezinti yaparken davetsiz misafirlerin her türlü bilgiyi toplayabileceğini işaret eden Abdulhayoğlu, şöyle konştu: "Siz bir alışveriş ya da haber sitesine gitmek istediğinizde aslında yazdığınız adresteki firmayı davet ettiğinizi sanıyorsunuz. Ancak reklam ya da farklı amaçlarla 20'ye yakın davetsiz misafir de bilgisayarınıza geliyor. Sizinle ilgili pek çok bilgiyi izinsiz olarak kopyalıyor. Hangi internet sitelerini ziyaret ettiğinizin bilgisi özel hayatı tehdit ediyor. Geliştirdiğimiz internet tarayıcılarla bu açıkları kapatarak davetsiz misafirleri engellemek mümkün." Bu şirketlerin gelir elde ettikleri ülkenin vatandaşlarına karşı sorumlu olduklarını ifade eden Abdulhayoğlu, "Biz tereddütsüz internet kullanıcılarının yanındayız. Hizmet verdiğimiz ülkelerin kanunlarına sonuna kadar saygılıyız. Ar-Ge çalışmalarımızı Türkiye'de yürütüyoruz. Sorun olduğunda hesap vermeye hazırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternette kapımız açık kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN