Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayarınız haczedilmeyecek

Bir vatandaşın bilgisayarını hacizden kurtarmak için açtığı temyiz davasından emsal niteliğinde karar çıktı. Yargıtay bilgisayarı 'lüzumlu ev eşyası' kabul ederek haczedilemeyeceğine hükmetti

Giriş Tarihi: 24.4.2014
Yargıtay, bilgisayarı haczedilebilecek eşyalar listesinden çıkardı. Ankara'da geçen yıl bir vatandaşın evine gelen icra memurları, bilgisayarı da haczetmek istedi. Borçlu vatandaş, buna itiraz edip haciz işlemini Ankara 11. İcra Hukuk Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, borçlu alehine karar verince dava temyize gitti. Dosyayı değerlendiren Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, bilgisayarın günümüz koşullarında lüzumlu ev eşyası olduğuna dikkat çekerek emsal niteliğinde bir karar aldı. Mahkeme ayrıca haciz sırasında iki üründen değeri düşük olanın borçluya bırakılacağına hükmedildi. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, Kastamonu'da da yargıya taşınan televizyon ve dikiş makinesi haczine 'dur' dedi.

TELEFON VE TABLET de SIRADA

Bu iki karar, internet ve bilgisayar özelliği taşıyan tablet ve akıllı telefonların da hacizden muaf tutulması beklentisini yaratıyor. Çünkü bu cihazlar maddi değerinin yanı sıra özel hayatla ilgili önemli bilgiler içeriyor. Yargıtay bu kararıyla bir dönem lüks olan cihazların bugün ihtiyaç haline geldiğini kabul ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayarınız haczedilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN