Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faizler kademeli olarak inecek

Merkez Bankası'nın faiz kararını Destek Menkul Değerler Analisti Eren Can Ümüt yorumladı.

Giriş Tarihi: 24.4.2014 15:15
Faizlerin önümüzdeki günlerde kademeli olarak indirileceğini söyleyen Destek Menkul Değerler Analisti Eren Can Ümüt şunlarını ifade etti:

"TCMB'den faizler konusunda sürpriz çıkmadı. Koridor faizleri ve politika faizinin sabit bırakıldığını gördük. Fakat TCMB'den gelen söylemlere dikkat etmekte fayda var. TCMB, belirsizliklerin azaldığı, risk primi göstergelerinde kısmi iyileşme, gerektiğinde likidite politikası yoluyla ilave bir sıkılaşmaya duyulabilecek ihtiyacı azalttığını belirtti. Bu cümleden önümüzdeki PPK toplantılarında faizlerin kademeli ve düşük oranlarla indirilebileceği yorumunu çıkarmaktayız. Fakat unutulmamalıdır ki enflasyon oranımız hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde. Çekirdek enflasyon yüzde 9.32 olduğu bir ortamda faizleri şu aşamada artırmak çok kolay değildi.


YAZ AYLARINDA FAİZLERDE İNDİRİM GÖRÜLEBİLİR

Özellikle yaz aylarında enflasyonda yaşanması beklenen düşüşler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin siyasi tansiyonda artışa sebebiyet vermemesi ile faizlerde indirim görülebilir. TCMB'nin kararının ardından USD/TL kurunun 2.1289 seviyelerine doğru geri çekilmeler görüldü. Kur üzerinde faizlerin indirilebileceği olasılığının bir miktar fiyatlanmasının sonucu olarak 2.1550 seviyelerine kadar yükseliş görülmüştü. Faizlerin sabit kalmasının ardından kur tarafında köpüğün bir miktar alındığını görüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faizler kademeli olarak inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN