Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rantiyenin 'Merkez'i

Faiz indirmemekte direnen Merkez Bankası, üretimi desteklemek yerine yine paradan para kazananları sevindirdi. Yüksek faiz, bankalarda 456 milyar lirası olan 68 bin kişiye yarıyor

Giriş Tarihi: 25.4.2014
Ocakta dünyanın en sert faiz artırımına imza atan Merkez Bankası, dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı'nda tarafını belli etti. Reel sektör ve hükümetten gelen çağrılara kulak tıkayan banka, rantiyeciden yana karar alarak faizleri indirmedi. PPK, bir haftalık repo faizini yüzde 10'da bıraktı. Faiz koridorunun alt ve üst bandını (8-12) değiştirmeyen banka bir tek 'dostlar alışverişte görsün' mantığıyla hiç kullanılmayan geç likidite penceresinde indirime gitti. Burada da faiz oranı yüzde 15'ten 13.5'e indirildi. Toplantı sonrasında açıklanan metinde yine "Enflasyonda iyileşme olmadan faizi indirmem. Açıklanacak yeni veri ve haberler, kurulun politika duruşunu değiştirmesine neden olabilir" mesajı verildi. Son metnin bir öncekinden sadece 3 cümleyle farklı olması "Merkez, değişen koşulları algılamakta zorlanıyor" yorumuna neden oldu.

68 BİN KİŞİNİN GÖZÜ AYDIN

Faizlerin düşürülmemesi Türkiye'de 68 bin 614 kişinin yüzünü güldürdü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre, şubat sonu itibarıyla bankada 1 milyon liranın üzerinde parası olan 68 bin kişi bulunuyor. Bunların mevduatı 456.9 milyar TL. Yani bankalardaki 906.9 milyar TL olan toplam mevduatın yarısı bu kişilerde. Türkiye'de ayrıca 3 bin 825 yabancının da 55.8 milyar liralık mevduatı bulunuyor. Merkez Bankası'nın faizi indirmemesi, mevduat faizlerinin yükselmesine neden oldu. Dün bankaların 1 yıllık mevduat faizi yüzde 11'e kadar çıktı. Yüksek faiz kredi faizlerini de artıracak.

FAİZ % 10'U GEÇTİ, DOLAR 2.12'Yİ GÖRDÜ
Merkez Bankası'nın kararı piyasalarda sert dalgalanmaya neden oldu. Güne 2.15 TL'nin üstünde başlayan dolar, PPK kararının açıklanmasının ardından 2.1278'e kadar gerileyip, tekrar 2.13 TL'ye çıktı. İki yıllık gösterge tahvilin faizi de yüzde 9.7'den 10.01'e yükseldi. Daha sonra kapanışta yüzde 9.76'ya geriledi. PPK Toplantısı'ndan munzam karşılıklara ilişkin karar çıkmayınca bankalar öncülüğünde Borsa İstanbul yüzde 1.06 düştü.

YABANCI BİLE ŞAŞIRDI
Merkez Bankası'nın faizleri indirmemesi yabancı yatırım bankalarını da şaşırttı. Önceki gün yayımladığı raporda Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi gerektiğini ileri süren Societe Generale, böyle bir indirimin ocak ayındaki stresin atlatıldığı yönünde bir sinyal olacağına dikkat çekti. Merkez Bankası 28 Ocak'ta faizi 5.5 puan yükseltmişti.

EN YÜKSEK İKİNCİ FAİZ TÜRKİYE'DE
Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek faizi uygulayanlardan biri. Sıralamaya göre, Brezilya ilk sırada. Ülkede politika faizleri yüzde 11 seviyesinde. Türkiye ise yüzde 10'luk oranla listenin ikinci sırasında yer alıyor. Türkiye'yi de yüzde 8 ile Hindistan izliyor.

MEVDUATIN YARISI MİLYONERLERİN
Toplam mevduat: 906.9 milyar TL
Milyoner mevduatı: 456.9 milyar TL
Milyoner sayısı: 68.614

BREZİLYA 1 PUAN ÖNÜMÜZDE
Ülke Faiz(%)
Brezilya 11
Türkiye 10
Hindistan 8
Endonezya 7.5
Rusya 7
Çin 6
Güney Afrika 5.5
Meksika 3.5
Polonya 2.5
GüneyKore 2.5

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rantiyenin 'Merkez'i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN