Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayiciye zarar veriyor

Merkez'in faizleri indirmemesine, binlerce sanayiciyi temsil eden başkanlardan sert tepki geldi. İşadamları "Merkez'in bağımsızlık takıntısının faturasını biz ödüyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 25.4.2014
Merkez Bankası'nın faizi değiştirmemesi sanayicilerin tepkisini çekti. Seçimlerden sonra piyasalarda istikrarın sağlandığını vurgulayan işadamları, Merkez'in yüksek faiz ısrarıyla sanayiciye zarar verdiğini söyledi. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, faizi bir maliyet kalemi olarak gördüklerini belirterek, "Bunun düşmesini istiyoruz. İndirim, TL'nin değer kazanma ihtimalini bertaraf ederek ihracatımızın artmasına yardımcı olacaktır" dedi. ASKON Başkanı Mustafa Koca ise Merkez'in siyasete karşı tutum takınarak, özerklik hüviyetini koruduğunu ispatlamaya çalıştığını belirterek, "Bu tutum ekonomik gerçeklikleri örtüyor" değerlendirmesini yaptı.

YATIRIM ŞEVKİNİ KIRIYOR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de faiz kararının sanayicinin yatırım şevkini kırdığını söyledi. Büyükekşi, "Ocakta çok yüksek bir faiz artırımı yaptı. Seçimlerden sonra istikrar sağlandı. Sanayicinin rekabette güçlenmesi ve yatırım şevkinin artması için faizin kademe kademe düşürülüp eski oranlarına dönmesi gerekli" dedi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise Merkez'in her hamlesinin sanayiciye zarar verdiğini belirterek şunları söyledi: "Daha önce faizi düşük tutup TL'nin değerini artırdı. Bu nedenle sanayici Türkiye'de iş yapamaz hale geldi. Cari açık yükseldi. Sonra panikle faizi artırdı, bu kez maliyetler yükseldi. Şimdi Başbakanımız 'faizi indir' dediği için indirmiyor. Bu tutumuyla 'Bağımsızız' demeye çalışıyor. Ama kendini ispat çabası sanayiciyi vuruyor. Biz kimin ne dediğine değil kimin doğruyu söylediğine bakarız. Artık faizler indirilmeli, TL dengesi sağlanmalı."

REEL SEKTÖR SÜKûT-U HAYALE UĞRADI
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Erkan Güral ise "Üretim çarklarını elinde tutan işadamları için Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz kararı tam bir hayal kırıklığı oldu. Sanayiciler olarak mutsuzuz. Türkiye'nin paradan para kazanan bir ülke değil, üretimden ve teknolojiden kazanan bir ülke olmasını umut ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiciye zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN