Kart satışına sigortacı ordusu

Yeni sigorta yönetmeliği 17 bin 500 acenteye kredi kartı pazarlama yetkisi verdi

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Taksit kısıtlamasıyla kredi kartı harcamalarını kontrol etmek isteyen Hazine, yeni yönetmeliğiyle kart satışını hızlandıracak. Böylece, bankaların daha çok kredi kartı pazarlamasının da önü açılacak. Resmi Gazetede dün yayımlanan Hazine Müsteşarlığı'nın Sigorta Yönetmeliği'ne göre, sigorta acenteleri kredi kartı pazarlayabilecek. Yönetmeliğe eklenen "Sigortacılar finansal danışmanlık yapabilir" maddesi 17 bin 500 sigorta acentesine kredi kartı satış hakkı getirdi. Bu kararla, sigortacılar da bankaların kart aracısı haline gelecek. Sattığı poliçelerin ücretini kredi kartıyla tahsil alternatifini müşteriye sunacak. Bu da piyasadaki kredi kartı sayısını artıracak. "Herkes kendi işini yapsın" diyen Tüm Sigortacılık Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği (TÜSİAR) Kurucu Başkanı Neşe Demirağ "Bu yönetmelikle bankaların daha çok kredi kartı satması mümkün olacak. Bizler bu uygulamaya karşıyız" dedi. Demirağ, uygulamanın görünüşte sigortacıların lehine gibi olduğunu ancak yapılacak anlaşmalarla sigorta acenteleri arasında haksız rekabet oluşacağını söyledi.

ACENTELER ÜZERİNDE BANKA BASKISI ARTAR
Yönetmeliğin sigorta acentelerinin işine yaramayacağını, aslan payını yine bankaların alacağını vurgulayan Demirağ, şöyle konuştu: "Yönetmelik sonrası işler bankaların inisiyatifinde gelişecek. Banka kartını pazarlamak için öncelikle anlaşma yapılması gerekiyor. Bankalar bu anlaşmayı yapmak için de öncelikle kendi şartlarını ortaya koyacaklar. Bu durum acenteler arasında bile sıkıntı yaratabilir."

UZAKTAN ONAY AVANTAJI GETİRİLDİ
Hazine Müsteşarlığı'nın, "Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmeliği"nde köklü değişiklikler de yapıldı. Buna göre, sigorta sözleşmeleri, ister doğrudan ister sigorta acentesi vasıtasıyla olsun, tarafların bir araya gelmeksizin uzlaşmalarına imkân sağlayan her türlü iletişim araçları kullanılarak akdedilebilecek. Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde, bilgilendirmenin yapılmış sayılması, elektronik ortamda teyit edilmesine bağlı olacak. Yönetmeliğe göre sigorta acentelerinin yaşları ve eğitimleriyle ilgili de düzenleme yapıldı. Buna göre, sigortacılık ve aktüerya mezunu olanlarda sektörel tecrübe şartı kaldırıldı. Öte yandan, sigorta acentesinin müşterilerine vereceği zararlardan sorumlu olacağı kuralı getirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kart satışına sigortacı ordusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN