Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SPK'da paralel temizlik

Yargı ve Emniyet'ten sonra paralel temizlik bürokrasiye sıçradı. SPK'da 13 kişi görevden alındı, sıra Merkez ve BIST'te

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Bürokrasi içinde vesayet kuran paralel yapı için ekonomide de düğmeye basıldı. Sermaye Piyasası Kurulu'nda (SPK) üç başkan yardımcısı, 10 daire başkanı olmak üzere 13 kişi görevden alındı. Değişikliklerin SPK Başkanı Vahdettin Ertaş'ın önerisi üzerine kurul toplantısında gerçekleştirildiği öğrenildi.

YENİ ATAMALAR YAPILDI

SPK'da başkan yardımcıları İbrahim Peker, Bircan Akpınar ve Özer Ergenç görevden alınan isimler oldu. Yerlerine Ayşegül Ekşit (eski daire başkanı), Bora Oruç ve Ömer Gönül getirildi. Eski yönetimden Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık görevinde kaldı. Daire başkanlıklarına da Uğur Yaylaönü, Gül Ertan, Enver Usca, Fatma Akgün Olum, Hasan Seyman, Esra Ada Vural, Yusuf Kaya, Ali İhsan Güngör, Emre Önyurt, Ahmet H. Halaçlıoğlu, Yalçın Ay ve Hüseyin Emre Üzer getirildi. SPK'dan yapılan resmi açıklamada, değişikliklerin "yönetimde görülen lüzum üzerine" yapıldığı belirtildi. Ekonomi yönetimi, 17 Aralık operasyonunun ardından güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

BAŞBAKAN'A ÖZEL RAPOR

Kilit kurumlardaki yapılanmaya yönelik kapsamlı bir inceleme yapıldı. Piyasaların siyaset üzerindeki vesayetine de son verecek radikal adımlar atılması görüşü benimsendi. Kurumlara yönelik inceleme sonucunu içeren rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sunuldu. Ekonomik istikrarın devamı için sermaye piyasasının bel kemiği bu kurumlarda acilen temizliğe ihtiyaç olduğu tespiti yapıldı. Paralel temizliğin Borsa İstanbul ve Merkez Bankası'na da sıçrayacağı belirtiliyor.

BANK ASYA'YA PARA YATIRDI
Borsa İstanbul'da da yakın zamanda kan değişimi olacağı belirtiliyor. Ankara'da 17 Aralık'taki siyaseti dizayn operasyonundan sonra mevduat çıkışı yaşayan Bank Asya'ya BIST yönetiminin jest yaptığı konuşuluyor. BIST'in 60 milyon liranın üzerindeki parayı bu bankaya yatırdığı, bunun da ekonomi yönetiminde sıkıntı yarattığı biliniyor. Borsa İstanbul daha önce bir kamu kurumu olduğu için nakit fonlarını sadece kamu bankalarında tutuyordu.

SIRADA MERKEZ VE BIST VAR
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve TÜBİTAK'ın ardından üst yönetim değişiklikleri SPK'ya sıçrarken, sırada Merkez Bankası ve Borsa İstanbul'un (BIST) olduğu konuşuluyor. Kulislerde, Merkez Bankası'nda bazı başkan yardımcıları ve Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin görevden alınacağı söyleniyor. Bu isimler arasında Mehmet Yörükoğlu'nun da olduğu gelen bilgiler arasında. Yörükoğlu halen Merkez Bankası'nda Başkan Yardımcısı ve PPK üyesi olarak görev yapıyor.

17 ARALIK OPERASYONU
SPK Başkanı Vahdettin Ertaş'ın önerisi ve kurulun 'oluru'yla kabul edilen yeni görevlendirmeler konusunda kapsamlı bir inceleme yapıldığı öğrenildi. Kurum yetkilileri, yapılan değişikliğin 17 Aralık sürecinin yansıması olduğuna işaret ederek, "Yeni dönemde personel alımında da hassas davranılacak. Piyasaları kullanarak kriz çıkarmak isteyenlere karşı yaptırımlar artacak" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPK'da paralel temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN