Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinliler Türk bankasını satın alıyor

Çinli Industrial & Commercial Bank of China, Tekstilbank'ın yüzde 76'sını satın almak için anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 29.4.2014 15:08 Güncelleme Tarihi: 29.4.2014 16:34
GSD Holding, Tekstil Bankası AŞ'de sahip olduğu yüzde 75,5 paylarını toplam 668,8 milyon TL bedelle Çinli Industrial and Commercial Bank of China'ya (ICBC) satma konusunda anlaştığını bildirdi.

GSD Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, daha önce şirketin ana hissedarı bulunduğu Tekstil Bankası AŞ ilgili olarak bankacılık sektöründeki muhtemel ortaklık, işbirliği ve hisse satışı gibi stratejik opsiyonların tespiti ile değerlendirilmesi amacıyla çalışmalara başlanmasına karar verildiği anımsatıldı.

Açıklamada, Yönetim Kurulu tarafından yetkilendirilen danışman kuruluşlar aracılığıyla yürütülen görüşmeler sonucunda, şirket ile ICBC arasında Tekstil Bankası AŞ'de sahip olunan yüzde 75,5 hissenin ICBC'ye satılması konusunda anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Tekstil Bankası AŞ'nın 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle denetimden geçmiş mali tabloları dikkate alınarak yapılan müzakereler sonucunda, toplam satış bedelinin 668 milyon 810 bin 11,63 lira olarak belirlendiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu bedelin işlemin kapanış tarihinden kısa bir süre önceki dönemde gerçekleşen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) alış-satış döviz kuru ortalamasına göre hesaplanarak ABD Doları olarak tahsil edilmesi, ayrıca işlem kapanış tarihi itibariyle Tekstilbank'ın net aktif değerindeki değişimin satışa konu hisse oranında satış bedeline yansıtılmasına karar verildi. Söz konusu bedelin kapanış tarihinden kısa bir süre önceki dönemde gerçekleşen TCMB alış-satış döviz kuru ortalamasına göre hesaplanarak ABD Doları olarak tahsil edilmesini, beyanlar, garantiler, kapanış öncesi taahhüt ve tazminat hükümleri ile alım-satım sözleşmesi için mutat olan diğer hükümleri içeren ve Çin ile Türkiye'deki yetkili mercilerden gerekli izinlerin alınmasıyla geçerlilik kazanacak olan bir hisse alım satım sözleşmesi imzalandı."

Açıklamada ayrıca, söz konusu hisse satışının önemli nitelikteki işlem kapsamında olması nedeniyle, işlemin bu yılın haziran ayının ilk yarısından geç olmamak üzere yapılacak ilk genel kurulun onayına sunulacağı dile getirildi.

Tekstil Bankası AŞ'nin Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ilk seansı 1,46 liradan tamamlamıştı. İlk seans kapanışına göre Tekstil Bankası AŞ'nin toplam piyasa değeri 613 milyon 200 bin lira seviyesindeydi.


ICBC KİMDİR?

Industrial & Commercial Bank of China, dünyanın karlılığı en yüksek bankalarından biri olarak ibliniyor. Bununla birlikte banka ilk çeyrekte son 5 yılın en zayıf çeyrek karlılık büyümesini bildirdi. Bankanın bu bildirimde ekonomik yavaşlamanın kredi büyümesini tırpanlamasının etkisi mevcut.

GSD Holding'in Tekstilbank'ta yüzde 75.5 payı bulunuyor. Tekstilbank'ın halka arz edilmiş olan hisseleri ilk seansta 1.46 TL'den, GSD hisseleri ise 1.12 TL'den kapandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinliler Türk bankasını satın alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN