Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bir garanti vermiyoruz

Borç garantisi tartışmasına son noktayı koyan Hazine, "KİT'ler ve belediyeler kapsamda değil. Yeni model icat etmedik" dedi

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Hazine Müsteşarlığı 'garanti' tartışmasına son noktayı koydu. Yazılı açıklamayla Kanal İstanbul, 3. Havalimanı ve köprü, şehir hastaneleri gibi projeler için yüzde 100 garantör olacağına yönelik iddialara yanıt verdi. Açıklamaya göre, KİT'ler ve mahalli idarelerin projeleri kapsamda olmayacak. Kapsama giren projelerde de ihale koşullarını değiştirecek bir borç üstlenimi yapılmayacak. Bir yıl içinde borç üstlenim limiti 3 milyar dolar olacak.

MODEL İCAT ETMEDİK

Yönetmelikle yeni model ihdas edilmediğini vurgulayan Hazine, diğer garantilerde olduğu gibi risk yönetimi kapsamında senaryoların sıkı bir şekilde ölçülüp, takip edileceğini bildirdi. Kamu Özel İşbirliği projeleri kapsamında projeyi yaptıran idare ile gerçekleştiren şirket arasında düzenlenen sözleşmeler, süresinden önce feshedilirse ve tesis kamuya devredilirse dış finansman kamu tarafından üstlenilecek.

YURTDIŞI FİNANSMAN

Projelerin yüzde 20'sinin özkaynakla yapılma yükümlülüğünün olduğu belirtilen açıklamada, "Borç üstlenim taahhüdü sadece yurtdışından sağlanan finansmana tamamen veya kısmen verilebiliyor. Görevli şirketin kusuru nedeniyle sözleşmenin feshedilmesi nedeniyle fesih tarihi itibarıyla borç bakiyesinin yüzde 85'inin üstlenilmesi yönünde taahhüt veriyor. Böylelikle kreditörler de riski paylaşıyor" denildi.

İHALE ÖNCESİ BİLİNİYOR
İhaleye teklif veren bütün şirketlerin, projede borç üstlenim taahhüdü bulunup bulunmadığını bildiğine vurgu yapılan açıklamada, "İhale aşamasında öngörülmemiş ve haksız rekabet yaratacak şekilde bir borç üstlenim taahhüdü verilmiyor" değerlendirmesi yapıldı.

ASGARİ 1 MİLYAR TL
Hazine Müsteşarlığı'nın yayımladığı yönetmelikle borç üstlenim koşulları düzenlendi. Buna göre; genel veya özel bütçeli idareler tarafından gerçekleştirilen ve asgari yatırım tutarı 1 milyar TL olan yapişlet- devret ile Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları'nın yürüttüğü 500 milyon TL'lik yap-kirala-devret projeleri kapsama alındı. Sözleşme süresinden önce feshedilerek tesisin ilgili idareler tarafından devralınması şartı bulunursa Hazine borcu üstlenebilecek.

TİCARİ SIR NİTELİĞİNDE
Borç üstlenim anlaşmasının teknik hususları düzenleyen özel hukuk sözleşmesi niteliğinde olduğunu belirten Hazine, ticari sır niteliğindeki kredi koşullarının açıklanmasının doğru olmadığını, bu nedenle de Resmi Gazete'de yayımlanmayacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bir garanti vermiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN