Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye QISMUT'la İslami sermayeyi yönlendirecek

Küresel ekonomideki payı hızla artan İslami finansmanın öncüleri belirlendi. QISMUT adı verilen ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor

Giriş Tarihi: 30.4.2014
Ülkeleri gruplayarak yatırımcıların gelecek planlarını belirleyen finans kuruluşları ve dev şirketler, şimdi de rotayı İslami bankacılık sistemine çevirdi. BRICS, MINTS, CIVETS gibi akrostiş modasıyla gelecek pazarları belirleyen firmalar arasına şimdi de uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY katıldı. Şirket, İslami sermayeye yön veren ülkeleri QISMUT adıyla gruplaştırdı. Katar, Endonezya, Suudi Arabistan, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye'nin oluşturduğu QISMUT'un küresel finans sisteminde payı hızla artan İslami sermayeyi yönlendirecek ülkeler olduğu belirtiliyor.

1.6 TRİLYON DOLAR OLACAK
Borsa İstanbul Araştırma Bölümü ve EY Türkiye tarafından düzenlenen "Türkiye'de Tüm Yönleriyle Sukuk-2014 Konferansı"nda öne çıkan QISMUT'un, 2018'de 4.8 trilyon dolarlık bir ekonomi olacağı kaydediliyor. Konferansta konuşan EY Bahreyn İslami Finansal Hizmetler Direktörü Nida Raza, Türkiye'nin de içinde yer aldığı QISMUT ülkelerinin İslami finans sektöründeki bir sonraki büyük dalganın tetikleyicisi olacağını ifade ediyor.

5 YILDA 3 KAT BÜYÜR
Türkiye'nin küresel İslami finans sektörü içerisindeki potansiyelinin vurgulandığı zirvede, EY'nin hazırladığı "Dünya İslami Bankacılık Rekabet Raporu" da katılımcılarla paylaşıldı. Buna göre, dünya İslami bankacılık aktif büyüklüğü 2013'te 1.7 trilyon doları aştı. 2012'de 567 milyar dolar olan Türkiye'nin de içinde yer aldığı QISMUT ülkelerindeki İslami ticari banka aktiflerinin, 2013 ila 2018 döneminde yılda yüzde 19.7'lik bileşik büyümeyle 1.6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Konferansta konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan ise Türkiye'de 2013 itibarıyla gerçekleşen sukuk işlem hacminin 585 milyon lira civarında olduğunu belirtti. Turhan, "Rakamın gelecek 5 yılda 1.5 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz" dedi. Turhan, Borsa İstanbul'da işlem gören sukuk'ların yüzde 92'sinin yerli yatırımcılar tarafından alınıp satıldığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye QISMUT'la İslami sermayeyi yönlendirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN