Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üretici ithal ete tepkili

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, "Bu ülkeye tekrar ithal et sokmak isteyenler var. Memlekete dışarıdan çok fazla et geldi. Gelen etin karşılığında hiç kimse ucuz et yemedi" dedi.

Giriş Tarihi: 30.4.2014 16:42
Tunç, Aksaray Ticaret Borsası'nda düzenlenen bölge istişare toplantısında, Türkiye'de geçmiş yıllarda et ithalatının belli bir kesim tarafından yapıldığını söyledi.

Ülkenin bu ithalattan olumsuz etkilendiğini savunan Tunç, "Et sektörü, 2010 yılında büyük firmaların elindeydi. Büyük işletmeler, kazanıyorsa yapıyordu. Bu işletmeler hesap ve kitabını yapıyor, ona göre hareket ediyordu. Türkiye bundan olumsuz etkilendi" diye konuştu.

Tunç, Türkiye'de et ithalatına ihtiyaç olmadığını belirterek, "Dünya'da her şeyin bir maliyeti vardır. Türkiye'de 'yurt dışından gelen her şey ucuzdur' mantığı var. O zaman hiçbir şey üretmeyelim. Dışarıdan buraya getirelim. Böyle bir şey olamaz. Üretim mutlaka olmalı. Üretim yaparken de mutlaka bilinçli ve kaliteli üretim yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, Ramazan ayında et fiyatlarının yükselip, yükselmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine Tunç, şunları kaydetti:

"50-60 liraya bonfile et var. Bonfile de 300 kiloluk hayvandan 3 kilo çıkıyor. Bugün kıyma 20-23 lira. Bu pahalı bir rakam değil. Bu ülkeye tekrar ithal et sokmak isteyenler var. Memlekete dışarıdan çok fazla et geldi. Gelen etin karşılığında hiç kimse ucuz et yemedi. Türkiye'ye o eti getirenler, istedikleri fiyata sattı. Dışarıdan etin gelmesi demek, ucuz et anlamına gelmez. Bu yüzden kendi üreticimize sahip çıkmamız gerekiyor. Üretici önünü gördüğü zaman üretir. Yeter ki bu işin devam edilebilirliğini görsünler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretici ithal ete tepkili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN