Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez'den gecikmiş kabul

Giriş Tarihi: 1.5.2014

24 Nisan'daki Para Kurulu'nda faiz indirmeyen Erdem Başçı, dün indirim olabileceğini söyledi. İndirimin sinyali bile piyasaları coşturdu. Faiz 17 Aralık'tan bu yana en düşük seviyeye indi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi yönetimi ile sanayiciden gelen 'faizi indir' çağrısına 24 Nisan'daki Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda yanıt vermeyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bir hafta sonra adeta günah çıkardı. Başçı, dün faizde ölçülü indirim olabileceğini söyledi. Yılın ikinci Enflasyon Raporu'nun sunumu için basının karşısına geçen Başçı, ilave bir sıkılaşma ihtiyacı görmediklerini belirterek, "Bundan sonra faizlerde ölçülü indirimler olabilir. Adımları sıkı duruşu koruyarak atabiliriz. Sadece risk primindeki düşüşten dolayı indirime yer var gibi görünüyoruz" dedi.

2.10'UN ALTINA MÜDAHALE
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Erdem Başçı'nın faiz indirim sinyali vermesinin ilk aşama için yeterli olduğunu söyledi. Zeybekci ayrıca, doların 2.10 TL'nin altına inmesi durumunda Merkez Bankası'nın müdahale yönünde adımlar atması gerektiğini ifade etti.

ENFLASYONA RÖTUŞ

Türkiye 'de seçimlerden sonra belirsizliğin azaldığına dikkat çeken Başçı, "50, 60 hatta 70 baz puanlık risk priminde iyileşme söz konusu. Gelişmeleri gözleyerek çok dikkatli gitmek lazım" dedi. Öte yandan Merkez Bankası, hedefi tutturmaktan çok uzak olduğu enflasyonda, tahminini de yine değiştirdi. Başçı, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6.6'dan 7.6'ya yükselttiklerini bildirdi. Başçı, enflasyonun 2015 sonunda orta nokta yüzde 5 olmak üzere yüzde 3.2, 6.8 aralığında olmasını beklediklerini söyledi.

FAİZ 4.5 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE
Açıklamaların ardından iki yıllık gösterge faiz yaklaşık 35 baz puan gerileyerek 17 Aralık 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeyi gördü. Tahvil/ bono piyasasında 24 Şubat 2016 itfalı iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9.16'ya geriledi. 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise yüzde 9.42 ile 16 Aralık 2013'ten bu yana en düşük seviyeye indi.

BORSA 74 BİNİ GEÇTİ
Başçı'nın dünkü açıklamalarının ardından dolar 2.10 TL ile 2.5 haftanın en düşük seviyesine indi. Borsada da endeks, faizde indirim sinyalinin ardından banka hisselerine gelen alımlarla günü yüzde 2.15'lik yükselişle 73 bin 871 puandan kapattı. Borsa ikinci seansta 74 bin 241 puanla 16 Aralık 2013'ten bu yanaki en yüksek seviyeyi test etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den gecikmiş kabul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN