Yazarlar geliri yüzde 34 artırdı

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Forbes Türkiye, "En Çok Kazanan Yazarlar" listesini açıkladı. Derginin bu yıl yedinci kez yayımladığı listeye göre cirolar yüzde 34 artış gösterdi

Edebiyat dünyasının en verimli yıllarından biri olarak kayda geçen 2013'ün bereketi "En Çok Kazanan Yazarlar" listesine de yansıdı. Geçen yıl en çok kazanan 20 yazarın toplam telif geliri 11 milyon liraydı. Bu yıl yüzde 34'lük bir artışla bu rakam 14.8 milyon liraya yükseldi. Daha çarpıcı bir sonuç da var: Geçen yılki listede sadece iki yazar (Ahmet Ümit ve Sinan Yağmur) 1 milyon liralık telif gelirini aşabilmişti. Bu yıl ise bu sınırı aşan sekiz yazar var: Elif Şafak, Ahmet Ümit, Sinan Yağmur, Zülfü Livaneli, Ahmet Altan, İskender Pala, Yılmaz Özdil ve Ayşe Kulin. Milyonluk yazarlar arasından sıyrılan Elif Şafak bu yıl yeniden zirvede. Özer Turan imzasıyla yayımlanan habere göre, 2013'te bütün toplamda 300 binin üzerinde basılan Şafak'ın kitapları 8,7 milyon lira ciro üretti. Bunun karşılığında Şafak'ın payına düşen telif geliri ise 1,75 milyon liraya yaklaştı.

İKİNCİ AHMET ÜMİT
Listenin ikinci sırasında telif gelir 1,34 milyon lira olan Ahmet Ümit var. Ümit'in son kitabı "Beyoğlu'nun En Güzel Abisi" ise 250 bin adet ile yılın en çok satan ikinci romanı oldu. En çok satan roman ise 280 bin adetle Zülfü Livaneli'nin "Kardeşimin Hikayesi". Ancak Livaneli'nin kitabı 19 lira, Ümit'in romanı ise 20 liradan satışa çıktığı için ürettikleri ciro Şafak'ın kitabını bir hayli gerisinde kaldı.

EN ÇOK SATAN SİNAN YAĞMUR
Geçen yılın en çok kazanan yazarı Sinan Yağmur'un "Aşkın Gözyaşları" serisinin dördüncü kitabı "Hamuş" 2013'te 100 bin basıldı. Yazarın bir diğer serisi "Aşkın Meali"nin ikinci kitabı "İbrahim ve Hacer" de yine Karatay Akademi'den 100 bin baskıyla çıktı. Sinan Yağmur, 660 bin toplam baskı adediyle son üç yılda olduğu gibi yine "yılın en çok satan yazarı".

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazarlar geliri yüzde 34 artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN