Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karayel’le göklere ilk imzasını attı

Vestel Savunma Sanayi tarafından tamamen özgün olarak milli kaynaklarla geliştirilen yerli taktik insansız hava aracı Karayel ilk test uçuşunu tamamladı.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 15:55
Karayel, NATO'nun 'Sivil Hava Sahasında Uçuş İçin Elverişlilik' standardı 4671'e uyumlu tasarlanan ve üretilen ilk ve tek yerli taktik insansız hava aracı olarak dikkat çekiyor.

Vestel, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini Karayel'le ilk kez bir insansız hava aracına taşıdı.

2005 yılından beri yerli insansız hava aracı geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdüren Vestel, bu alana kendi öz sermayesinden 30 milyon doları aşkın yatırımda bulundu. Vestel, test uçuşlarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 6 hava aracı, 3 yer kontrol istasyonu ve yardımcı sistemlerden oluşan Karayel sisteminin teslimatına başlayacak.

Karayel, iniş ve kalkışını da yine tam otonom gerçekleştirerek test uçuşunu başarıyla tamamladı. Karayel'in ilk test uçuşunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı proje grubu üst düzey yetkilileri de test sahasında hazır bulundular.


VESTEL'DEN 30 MİLYON DOLARI AŞKIN YATIRIM

2005 yılından beri yerli insansız hava aracı geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdüren Vestel, bu alana kendi öz sermayesinden 30 milyon doları aşkın yatırımda bulundu. Bu yatırımla Türk savunma ve havacılık sektörünün gelişimine ciddi bir katkı sunan Vestel, kendi bünyesinde tamamen Türk mühendislerden oluşan bir ekip kurarak bu alanda insan kaynağı gelişimine de hizmet etti. Karayel'in otopilot yazılımı ve donanımından yer kontrol istasyonunun geliştirilmesine, gövde tasarımından üretimine kadar tüm sistemler Vestel Savunma bünyesinde geliştirildi.


KARAYEL SİVİL KULLANIMA UYGUN

Karayel'in sivil havacılıkta kullanıma elverişli olmasıyla rakiplerinden ayrıştığını vurgulayan Vestel Savunma Sanayi Genel Müdürü Aziz Sipahi şunları ifade etti:

"Önümüzdeki yıllarda keşif ve gözlem amaçlı insansız hava araçlarının sivil havacılıktaki kullanımlarının hızla artması bekleniyor. Bu amaçla, İHA'ların sivil hava sahasında uçuşlarına ilişkin düzenleme çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Bu düzenlemelerde ilk adım İHA'ların NATO uçuşa elverişlilik standardına uygun üretilmesi kriteridir. Karayel'in ilk geliştirilme safhasından itibaren, NATO Stanag 4671 Uçuşa Elverişlilik Standardı'na uyumlu olarak tasarlanıp üretilmesi, Karayel sisteminin gelecekte sivil havacılıkta da kullanılabilmesi için çok önemli bir özelliktir."

Sipahi, "İnsansız hava araçlarının sivil havacılıkta özellikle kurtarma ve haritacılık faaliyetleri, orman yangınları ve çevre kirliliğinin tespiti gibi amaçlarla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte pazarda da büyüme yaşanması bekleniyor" diye konuştu.


KARAYEL, EMNİYET SİSTEMİYLE DÜNYADA BİR İLK

Vestel, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini Karayel'le ilk kez bir insansız hava aracına taşıdı. Karayel, sahip olduğu emniyet sistemiyle de dünyada bir ilke imza attı.

Vestel, test uçuşlarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 6 hava aracı, 3 yer kontrol istasyonu ve yardımcı sistemlerden oluşan Karayel sisteminin teslimatına başlayacak. Vestel, savunma ve havacılık alanındaki çalışmalarına ihracatla devam edecek. Türk Silahlı Kuvvetleri referansının çok önemli olduğunu belirten Sipahi, "Karayel'in yurtdışına pazarlanmasında bu Vestel için ciddi bir avantaj. Şimdiden birçok dost ülkenin ilgisiyle karşılaşıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karayel’le göklere ilk imzasını attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN