Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tutturamayanlar

Giriş Tarihi: 6.5.2014

Faizleri 5.5 puan artırıp ekonomiyi durduran Merkez, ne kurda istikrar sağlayabildi ne de enflasyonu indirebildi. Nisanda TÜFE, çift haneye yaklaşarak % 9.38'e çıktı

Temel amacının 'fiyat istikrarını sağlamak' olduğunu söyleyen, uyguladığı sıkı para politikasıyla büyümeye 'set' çeken Merkez Bankası, odaklandığı tek işinde de başarılı olamadı. Banka, enflasyonda yüzde 5 hedefini tutturmak bir yana, tahmine bile yaklaşamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun dün açıkladığı verilere göre, nisan ayı enflasyonu iki yılın zirvesine çıktı. Böylece Türkiye, enflasyonu en yüksek 5 ülke arasına girdi. TÜFE'deki artış dolar kuru ve giyimden kaynaklandı. Enflasyon aylık bazda yüzde 1.34 arttı. Bu artışta giyimin katkısı 0.86, gıdanınki ise 0.32 oldu. Ulaştırma kalemi ise negatif katkı yaptı. Gıda enflasyonu yıllık bazda yüzde 13.2'ye çıktı. Yıllık enflasyon da yüzde 8.39'dan 9.38'e yükselerek Nisan 2012'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yıllık bazda en yüksek artış yüzde 13.84 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Öte yandan, çekirdek enflasyon da yüzde 9.7 ile Mart 2007'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Zam şampiyonu da kadın gömleği oldu.

ARTIK TAHMİN BİLE TUTMUYOR

30 Nisan'da yılın ikinci Enflasyon Raporu'nun sunumunu yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, tahminini art arda üç kez değiştirmişti. 2013'ün son raporunda tahmini yüzde 5.2'den 5.6'ya yükselten Başçı, bu yılın birinci enflasyon raporunda ise bunu 5.6'dan 6.6'ya çıkarmıştı. Başçı, 30 Nisan'da da tahmini yüzde 6.6'dan 7.6'ya yükseltmişti.

FAİZ LOBİSİ İŞ BAŞINDA

Enflasyonun çift haneye yaklaşması lobiyi de harekete geçirdi. Bankacılar, nisandaki Para Politikası Kurulu'nda hükümet ile iş dünyasının 'faizi indir' çağrısına kulak tıkayan ancak 30 Nisan'da 'olabilir' diyen Merkez'in enflasyon verisinden sonra adım atmayacağını belirtiyor. Bankacılar, Merkez'in 22 Mayıs'ta yapılacak Para Politikası Kurulu'nda faiz indirimi yapamayacağını söylüyor.

'YÜKSEK ENFLASYONUN SEBEBİ FAİZLER'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyonla ilgili açıklama yaptı. Türkiye ekonomisinin aralıktan sonra büyük bir testten geçtiğini belirten Zeybekci, "Bu sınav başarıyla atlatıldı. Enflasyon neden değil sonuç" dedi. Enflasyonun Türkiye için cari açık, büyüme ve işsizlikten daha önemli olmadığını ifade eden Zeybekci, "Mayıs-hazirandan itibaren enflasyonda daha iyi sonuçlar görmeye başlayacağımızı düşünüyorum" diye konuştu. Enflasyondaki yüksekliği dolar kuru ve faiz artışına bağlayan Ekonomi Bakanı Zeybekci, şöyle konuştu: "Bu sonucu, aralıkta yanmaya başlayan ve kısmen sönen ateşin dumanı olarak da görmek mümkün." Ekonominin dinamizmi ve rekabet gücünü asla kurda aramadıklarını belirten Zeybekci, "Gerek mal ve hizmet ihracatımız gerekse birinci çeyrek büyüme oranımız oldukça iyi gelecek" değerlendirmesinde bulundu.

$ DÜŞTÜ FAİZ VE ALTIN ÇIKTI
Enflasyon verisinin ardından faizlerin kısa sürede düşmeyeceği beklentisi dolar/TL'yi geriletti. Veri öncesinde 2.0997 TL olan kur, 2.0957'ye kadar geriledi. 2 yıllık gösterge faizi yükseldi. Borsa İstanbul da yüzde 0.53 düşerek, 74 bin 761 puana indi. Ukrayna ile Rusya arasındaki tansiyonun yükselmesi altına yaradı. Güvenli liman olarak görülen altın fiyatları üç haftanın zirvesine çıktı. Çin'de imalat sektöründeki daralmanın nisanda üst üste dördüncü kez devam etmesi de altın fiyatlarında etkili oldu. Altının ons fiyatı, yüzde 1'e yakın artarak bin 315 dolara çıktı. Böylece altının bu yılki yükselişi yüzde 9'a ulaştı. İçeride de altının gramı 89 liraya, çeyrek altın da 148 liraya çıktı. Altın dışında, gümüş, platin ve palladyum fiyatlarında da yükseliş gözlendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutturamayanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN