Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ette 17 TL yetiyor

TZD Başkanı Yetkin, üreticinin kilogramda 17-18 liralık kesim fiyatından memnun olduğunu belirterek, "Marketteki pahalılık aracılardan kaynaklanıyor" dedi

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, üreticinin kilogram başına 17-18 lira olan mevcut kesim fiyatlarından memnun olduğunu, etin bu rakamın üzerinde satılmasının aracı kesimin yüksek kâr oranından kaynaklandığını belirtti. Geçen yıl ilk 3 ayda 208 bin ton olan kırmızı et üretiminin son çeyrekte 368.2 bine çıktığını anlatan Yetkin, şunları kaydetti: "Bu artış sonucu besicilerimizin bütçesine büyük zarar veren ithalat dönemi kapandı. 2011'de 110 bin 731 ton olan sığır eti ithalatı 2012'de gümrük vergilerinin yükseltilmesinin ardından 25 bin 436 tona düştü. 2013'ün ilk çeyreği itibarıyla 5 bin 763 tona geriledi. Daha sonra yok denebilecek düzeye indi."

YETKİLİLER OYUNU BOZSUN

Yetkin, ithalat döneminde elde ettikleri kârdan vazgeçmek istemeyen aracı kesimin bu gelişmeden rahatsız olduğunu belirterek, "Marketlerde etin yüksek fiyata satılmasının nedeni aracılar. Dernek olarak 'fiyatlar artacak', 'et üretimi yetersiz' gibi söylentilerden son derece rahatsızız. Yetkililerin kamuoyuna gerekli açıklamayı yaparak bu oyunu bozacaklarına inanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ette 17 TL yetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN