Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuru gıdada fiyatlar düşecek

Hububatta, ekim alanlarının tamamına yakını ekildi, tarlalarda yeterli mahsul var. Yeni mahsulün hasat edilmesiyle de, kuru gıdada fiyatların düşmesi öngörülüyor.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 09:39 Güncelleme Tarihi: 7.5.2014 09:39
Kuru gıdada kuraklığın belli oranda zararı olsa da, 2014 yılı rekolte beklentisinin olumlu olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, "Endişeye gerek yok, sıkıntı çekmeyeceğiz. Bugün itibariyle, tüm üretim bölgelerinden aldığımız bilgiler ışığında, şuan tarlalarda yeterli ürün vardır. Herhangi bir mücbir sebep olmazsa, bakliyatta bu yıl ciddi bir zaiyat olmayacaktır. Kuru gıdada fiyatlar, düşüşe geçecektir" dedi.
Kuraklığın; yağışların devam etmesiyle ülkemizdeki tarımsal üretim üzerindeki etkisinin azaldığını ve 2014 yılı hasatının iyi olacağını belirten Mehmet Reis, bu arada fiyat yapıcıların zam beklentilerinin boşa çıkacağını ve fiyatların düşeceğini açıkladı.


YETERLİ NİSAN YAĞMURLARI YAĞDI

Yeterli nisan yağmurları yağdığını ve toprağın nemini aldığını ifade eden Mehmet Reis, şunları söyledi:

"Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, tarlaya tohumları atılan buğday, arpa, kırmızı mercimek gibi ürünlerin hasatı, Haziran ve Temmuz aylarında yapılacaktır. Şuan, tarladaki ürünler, çiçek açmıştır ve ürünün gelişmesiyle ilgili bir sıkıntı yoktur. Bazı bölgelerde, kuraklık nedeniyle, üretim kaybı olsa da, iç tüketimi karşılayacak ürün vardır. Aynı zamanda, Nisan ayından başlayıp Mayıs ayının 15'ine kadar ekimi yapılacak olan fasulye, nohut ve çeltik (pirinç) içinse, son haftalarda yağan yağmurlarla toprak nemini aldığından, ekilebilir durumdadır. Bu ürünlerin hasatı da, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılacaktır. Özetle, şuan itibariyle, ekim alanlarından sevindirici haberler var. Ancak, tarımsal üretimde ürün hasat edilinceye kadar her zaman risk vardır. Nitekim olası bir olumsuz hava şartları, üretim kaybına neden olabiliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuru gıdada fiyatlar düşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN