Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perakende Kanunu geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın müzakere aşamasını bitirdiklerini belirterek, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı uzun süredir gündemimizdeydi. Bugün Başbakanlığa sevk ediyoruz, az önce onayladım" dedi.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 16:10
Hayati Yazıcı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Birçok ekmeğin çeşitli nedenlerle israf edildiğine dikkati çeken Yazıcı, "Ekmek israfının önlenmesinde siz fırıncılara büyük ölçüde görevler düşüyor. İnşallah bundan sonra üretimi, pazarlama yöntemleri israfı önlemek suretiyle yapıldığında önemli ölçüde milli servet kaybı önlenecek, ülkemizin hayat standartlarının düzelmesine de katkı sağlayacak diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Fırınların tasarımlarının da önemli olduğunu ve bu çerçevede bazı fırınların tasarım sürecine girmesi gerektiğini ifade eden Yazıcı, "Görsellik önemli. Sofralarımızın temel besi çok daha modern, her yeri tertemiz fırınlarda pazarlanması lazım" dedi.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın müzakere aşamasını bitirdiklerini bildiren Yazıcı, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı uzun süredir gündemimizdeydi. Bugün Başbakanlığa sevk ediyoruz, az önce onayladım. Düzenlemelerin de sektörün bazı sorunlarına çare getireceğini umuyorum" şeklinde konuştu.


EKMEĞE ZAM

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da bir gazetecinin "Kuraklık nedeniyle ekmeğe önümüzdeki dönemde zam olabilir mi?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Kuraklık konusunda bizim dışımızda bazı açıklamalar oldu. Bizim ve ilgili kurumların dışında yapılan açıklamayı doğru bulmuyoruz. Bir kuraklık yaşanıyor fakat hasadın ne kadar olacağı belli değil. Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday stoğu her zamankinden çok daha fazla. Bununla ilgili bir olumsuzluk olması durumda ne gibi tedbirler alınacak, dünyadaki küresel ısınmadan dolayı ne meydana gelecek, bütün bunlar zamanı geldiğinde ele alınacak konular. Onun için şu anda bu konuda bir yorum yapmak, buna paralel ekmekte bir fiyat artışını gündeme getirmek tamamen spekülatif bir hareket olarak düşünüyorum.

Ülkemizde ekmek (kilogram) fiyatları yaklaşık 2 yıla yakındır ortalama 4 liradır. Şu anda 4 liranın üzerinde olmaması yönünde gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu konudaki hassasiyetimiz devam ediyor. Türk fırıncı esnafı olarak ekmek fiyatlarındaki artışı en son çare olarak gördük. Şu anda bir fiyat artışı söz konusu değil."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perakende Kanunu geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN