Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan yeni füze teklifi

Çin, uzun menzilli füze projesinde şartname hükümlerini henüz tam olarak yerine getiremezken Rusya'nın teklifini revize ettiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 11:26
Türkiye'nin sözleşme görüşmelerine başlama kararı aldığı uzun menzilli hava savunma ve füze projesinde Çin firması CPMIEC şartnamede gerekli olan hükümleri henüz tam olarak yerine getiremezken, ihaleden elendiği açıklanan Rusya sürece dahil olmak için teklifini revize etti.

Reuters'a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili, "Çin ile görüşmeler sürüyor ancak şartnamedeki hükümlerin tam olarak yerine getirilmesinde henüz anlaşma sağlanamadı. Türkiye şartnamedeki hükümlerin tam olarak sağlanmasını istiyor" dedi.


'ABD'NİN ETKİSİ YOK'

Yetkili, şartnamede henüz yerine getirilemeyen konular hakkında bilgi vermedi ve Çin ile halen mutabakat sağlanamamasında ABD'nin etkisinin olmadığını vurguladı. Geçen ay görevden alınan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Şubat ayında füze projesinde Çin ile görüşmelerin devam ettiğini ve Nisan ayı başında bir sonuç almayı hedeflediklerini söylemişti.


ÇİN'İN TEKLİFİ 3,44 MİLYAR DOLAR

Çin'in sunduğu teklifin dört adet sistem içerdiği, sistemin tamamında 12 atış ünitesi ile 288 füzenin bulunduğu ve teklifin toplam tutarının 3,44 milyar dolar olduğu kaydedilmişti. Öte yandan, dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesi kapsamında yürütülen sözleşme görüşmelerinin geldiği aşama hakkında bilgilendirme yapıldığını açıkladı.


ÇİNLİ FİRMA YAPTIRIM LİSTESİNDE

CPMIEC şirketinin ABD'nin yaptırım listesinde olması ve Çin sisteminin NATO sistemleri ile uyumlu olmayacağı yönündeki endişe nedeniyle özellikle ABD ve NATO ülkeleri Çin firması ile görüşmelere başlama kararını eleştirmişti.


TEKLİF GEÇERLİLİK SÜRESİ UZATILDI

Uzun menzilli füze ihalesinde ikinci sırada yer alan Fransa-İtalya ortaklığı ve üçüncü sırada bulunan ABD'nin tekliflerinin geçerlilik süresini iki ay daha uzattığını kaydeden aynı yetkili, "Ancak Rusya Türkiye ile irtibatını kesmedi. Mektup yazarak yeni teklifini sundu. Rusya bu ihalede süreçte kalmak istiyor" dedi. Türk yetkililer, geçen yıl ihalede Rusya'nın teklifinin değerlendirme dışında kaldığını açıklamışlardı. Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam ve Patriot füze savunma sistemini üreten ABD'li Raytheon ve Lockheed Martin'in tekliflerinin süresi 30 Mayıs'tan 30 Haziran'a kadar uzatılmıştı.


'CİDDİ FİYAT FARKI VAR'

Başka bir yetkili, Rusya'nın sunduğu teklifte fiyatın halen cazip olmadığını belirterek, "Türkiye'nin beklentileri ve diğer tekliflerle halen çok ciddi bir fark var" dedi. Çin ile müzakereler olumlu sonuçlanamazsa şimdiden hangi teklif sahibiyle sözleşme görüşmelerine başlanılacağına dair şu aşamada bir şey söyleyemeyeceklerini kaydeden yetkili, "Eğer Çin ile anlaşma sağlanamazsa diğer teklifleri değerlendirmeye alacağız. Çünkü diğer teklifler geçerliliğini koruyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan yeni füze teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN