Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BTSO'dan "Enerji Sektör Raporu"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Enerji Konseyinin sektör temsilcileri, kamu kuruluşları, üniversite ve sivil toplum örgütleriyle hazırladığı "Enerji Sektör Raporu" açıklandı.

Giriş Tarihi: 8.5.2014 16:30
Raporda, "Bursa Yeşil Büyüme Programı" ve "Rüzgar Türbinleri" kümelenme çalışmasının hayata geçirilmesiyle, "Enerji Ajansı" ve "Enerji Verimliliği Test ve Kalibrasyon Merkezi"nin kurulması hedefleri yer alıyor.

BTSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a da sunduğu rapor doğrultusunda yapılacak çalışmalarla, Bursa'nın enerji ihtiyacını, enerji üretiminin ve tüketiminin çevreye ve ülke ekonomisine olumsuz etkilerini en aza indirmesi, yerli, yenilenebilir ve temiz enerji türlerinin ve teknolojilerinin ile çeşitli enerji kaynaklarını bir arada planlı kullanılması amaçlanıyor.

Rapor kapsamında, 4 eylem planı ortaya konuldu. İlk olarak "Bursa Yeşil Büyüme Programı" ile 100 sanayi firmasının yeşil büyüme temelli iş modeline geçişine destek verilecek.

Bursa merkezli kurulması planlanan "Enerji Ajansı" sayesinde de Bursa'nın ve TR 41 bölgesinin potansiyelini ortaya koymak ve Bursa'nın ileriye dönük enerji yatırımları konusunda Türkiye'ye öncü olması hedefleniyor. Ajansın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) iş paydaşları ile 2015 yılı ilk çeyreğine kadar kurulması planlanıyor.

Eylem planlarından bir diğeri ise "Enerji Verimliliği Test ve Kalibrasyon Merkezi"nin kurulmasını amaçlıyor. BTSO Enerji Konseyi sorumluluğunda Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) paydaşlığında projenin ilk etabında, bu yıl sonuna kadar merkez fizibilite raporunun tamamlanması hedefleniyor.

Raporda yer alan son eylem planı ise "Rüzgar Türbinleri" kümelenme çalışması oldu. Bu projenin asıl hedefi; tasarımı ve teknolojisi, Bursa'ya ait ve özgün, rekabetçi bir rüzgar sanayinin kurulması için gereken altyapıyı oluşturmak. Bursa'da rüzgar enerjisinin kullanımını yaygınlaştırıp rüzgar türbinlerinden üretilen elektriğin Bursa'nın enerji profilinde ciddi bir yer alması hedefleniyor. Bu çerçevede, OSB'ler ve üniversitelerle 2015 yılı ikinci çeyreğine kadar kümelenme tüzel kişiliği kurulacak.


VERİMLİLİK VE ÇEVRE

"Enerji Sektör Raporu"nu değerlendiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, oda olarak öncelikli sektörlerin yol haritalarını belirlemek üzere ortak aklı harekete geçirerek oluşturulan konseylerin yoğun bir tempoyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Enerji Konseyi'nin, sektör temsilcileri, kamu kuruluşları, üniversite ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla "Enerji Sektörü Raporu"nu oluşturduğunu ifade eden Burkay, şunları kaydetti:

"Dünyadaki enerji sektöründe kartların yeniden dağıtılacağı bir döneme giriyoruz. Enerji ticaretinde ibrenin Asya'yı göstermesi, Ortadoğu'nun tüketici bir pozisyona geçmesi önemli gelişmeler olarak karşımızda. Enerji Borsası'nın kurulması ile ilgili çalışmalar, yatırımcılara sağlanan teşvikler, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılması gibi olumlu gelişmelere karşın linyit haricinde fosil yakıtlar bakımından zengin bir rezerve sahip olmayan ülkemizin, enerji arzındaki dışa bağımlılığı önemli ölçüde sürmekte. Bu noktada en stratejik adımlarımızdan biri de enerji verimliği konusunda yapacağımız çalışmalardır. Enerjide verimlilik ve çevre ön planda olacak."

Burkay, BTSO olarak Bursa'nın ileriye dönük enerji yatırımları konusunda Türkiye'ye öncü olmasını hedeflediklerini vurgulayarak, sanayi ve ticareti geliştirirken verimlilik ve çevre faktörlerini de ön planda tutmak gerekliğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BTSO'dan "Enerji Sektör Raporu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN