Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmaray için dev imza

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Hazine, Marmaray Projesi kapsamında 200 milyon euroluk kredi sözleşmesi imzaladı. "Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektromekanik Sistemler" alt projesi için ilave finansman sağlanmasına yönelik kredi için, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile anlaşma yapldı. İmza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, İstanbul'a yapılacak 22 milyar euroluk 3'üncü Havalimanı projesine Hazine garantisi verilmeyeceğini açıkladı. Çanakcı, "Devlet Havameydanları İşletmesi (DHMİ) KİT statüsünde olduğu için bizim 3'üncü Halimanı projesinde borç üstlenmemiz söz konusu değil" dedi. Çanakcı, bugüne kadar Hazine'nin Avrasya Tüneli ve Gebze-İzmir otoyolu projesinin birinci fazında borç üstlenimi yaptığını söyleyerek, "Şu anda üzerinde çalışmış olduğumuz üçüncü proje de İstanbul'a yapılacak 3'üncü Köprü'nün birinci aşaması" diye konuştu.

YASAL OLMAZ
İbrahim Çanakcı, borçlanma yetkisi olmayan genel bütçeli kamu kuruluşları için yetkinin sadece Hazine'ye ait olduğuna vurgu yaptı. Yılbaşında yüzde 86.5 olarak öngördükleri Hazine'nin iç borç çevirme oranının bunun altında gerçekleşebileceğini söyleyen Çanakçı, borçlanma vadesini 2 yılın altına çekilmesinin ise gündemde olmadığını belirtti.

AYB TÜRKİYE'DE KESENİN AĞZINI AÇTI
Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom, bu yıl Türkiye'ye yaklaşık 2 milyar euroluk finansman sağlamayı düşündüklerini söyledi. İbrahim Çanakcı ise kamunun kullanacağı kredi tutarının 1.5 milyar euronun biraz üzerinde olmasını öngördüklerini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmaray için dev imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN