Merkez'den dolar hamlesi

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Dolar kan kaybetmeye devam ediyor. Dolar/TL Ukrayna tedirginliğinin azalması ve olumlu algılanan Fed açıklamaları sonrası 25 Aralık'tan bu yana dün ilk kez 2.07'nin altına indi. Bankalar arası piyasada da ise 2.0790'a kadar geriledi. Merkez Bankası, hızla değer kaybeden dolar karşısında günlük döviz satım miktarını düşürdü. Günlük döviz satım ihale miktarı 40 milyon dolardan 20 milyon dolara indi. Yapılan açıklamada "Ödemeler dengesindeki olumlu gelişmeler dikkate alınarak döviz ihalesi tutarı düşürüldü" denildi. Böylece dolar ihracatçıların beklentisinin altına inmiş oldu.

SIKI POLİTİKA SÜRECEK

Doların yanı sıra faizlerdeki gerileme de sürüyor. Faiz, aralık ortasından bu yana en düşük seviye olan yüzde 8.95'e kadar geriledi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turalay Kenç, politika faizinde sınırlı bir indirim olsa bile sıkı para politikasının süreceğini söyledi.

BORSADA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR
Döviz ve faizdeki gerilemeye karşın borsadaki yükseliş sürdü. Endeks hafifleyen jeopolitik risklere paralel, gelişmekte olan ülke varlıklarına devam eden iştahla yüzde 1.1 yükselerek 75 bin 781 puana kadar çıktı. Hisse senetleri piyasasındaki harekette Ukrayna'da ayrılıkçıların bağımsızlık referandumunu ertelemediklerini açıklamalarına rağmen yatırımcıların, gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik alım isteklerinin sürmesi etkili oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den dolar hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN