Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayide çarklar hızlandı

Bakan Fikri Işık, yaratılmak istenen olumsuzluklara rağmen sanayi üretiminin ilk üç ayda güçlü bir performans gösterdiğini söyledi. Sanayici yatırıma devam eden Işık, "Üretim beklentileri aştı" dedi

Giriş Tarihi: 9.5.2014
Üç aydır beklenenin üzerinde gelen sanayi üretimi artışı 17 Aralık operasyonuyla yaratılmak istenen krizin tutmadığını ortaya çıkardı. Sanayicinin yatırıma devam ettiğini gösteren üretim artışıyla ilgili değerlendirmede bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "2014 yılı mart ayında sanayi üretimi yüzde 4.2 artışla güçlü performans sergiledi" dedi.

HÜKÜMETE GÜVENOYU

Sanayicinin hükümete ve istikrara güvendiğini, yatırıma ve üretime devam ettiğini söyleyen Işık, 2014 yılı mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre önemli bir artış gösterdiğini belirtti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 0.4 düşüş gözlemlendiğini belirten Işık, "Her ne kadar artış oranı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişse de bakanlık olarak beklediğimiz bir sonuçtu. Bu sonuçlar sanayicimizin hükümetine ve istikrara güvendiğini, yatırıma ve üretime devam ettiğini göstermektedir" diye konuştu.

BÜYÜME DEVAM EDECEK
Işık, öncü göstergelerin ikinci çeyrekte de olumlu haberlerin devam edeceğini gösterdiğini ifade ederek, Türk sanayisinin kabuk değiştirdiğini ve sanayicilerin artık daha rekabetçi ürünler üretmek için düğmeye bastıklarını belirtti. Işık, sanayide rekabetçiliğin artması için sanayici ve girişimcinin önünü açtıklarını vurguladı. Yakın zamanda teknolojik ürün yatırım destek programını duyurduklarını hatırlatan Işık, girişimcilerin bu desteklerle birlikte Türkiye için çok daha katma değerli işler yapacaklarına da değindi.

SABAH'IN standına büyük ilgi
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2'nci Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı'nın açılışını da yaptı. Işık, burada yaptığı konuşmada "Şu an elektrik dağıtım şirketlerince 100 bin, su idareleri tarafından 40 bin, doğalgaz dağıtım şirketlerince de 5 bin abonede otomatik sayaç okuma sistemine geçildi. Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında, 35 milyon elektrik sayacının akıllı sayaçlarla değişimini hedefliyoruz" dedi. Öte yandan fuara sponsor olan SABAH Gazetesi'nin standına da ilgi büyük oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide çarklar hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN