Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit yakınlarına çifte istihdam

Binlerce şehit yakını ve gaziyi ilgilendiren "istihdam hakkı yönetmeliği" yürürlüğe girdi. Şehit ailesinden iki kişiye memurluk hakkı tanınacak. Sivil terör mağdurları da yönetmelik kapsamında

Giriş Tarihi: 10.5.2014
Şehit ve gazi aileleri ile sivil terör mağdurlarının yaklaşık dokuz aydır beklediği istihdam yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bu kapsamda bulunan 35 binden fazla mağdur, memur olarak kamuda işbaşı yapacak. Yönetmeliğe göre bir şehidin ailesinden iki kişi işe yerleştirilecek. Yönetmelik kapsamında ilk kez sivil terör mağdurlarına da kamuda iş hakkı tanınıyor. Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre, kamuda atama süreci şöyle olacak:

MALULE BİR MEMURLUK HAKKI
Harp malulleri ile 2330 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ölenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı veriliyor. Sivil terör mağdurlarının hak sayısı da bir olarak belirlendi.
Şehit yakınlarına tanınan iki haktan biri eş ve çocukları arasında, diğeri ise anne, baba ve varsa kardeşlerinden birine tanınıyor. Şayet söz konusu taraflardan biri yoksa ya da hayatta değilse, bu hak otomatikman diğer tarafa geçiyor.
Bir istihdam hakkında öncelik eş ve çocuklara ait. Bunlar hayatta değilse memurluk hakkı kardeşlere devrediliyor. Gazilerde de hakkı kişi veya eş ya da çocukları kullanacak.
Makine Kimya Endüstrisi'ne (MKE) ait fabrikalarda 1980'lerden bu yana yaşanan patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına da, yönetmelikle kamuda bir istihdam hakkı sağlanacak.

45 GÜNDE ATAMA
yönetmeliğe göre kamu kurum ve kuruluşları kadrolarının yüzde 2'sini hak sahiplerine ayırmak zorunda.
Bakanlıkça ismi bildirenlere, 45 gün içinde atama teklifi yapılacak.
Atamalar, 31/12/2015 tarihine kadar kura usulüyle gerçekleşecek.
Onay almasına rağmen göreve başlamayanlar bir daha başvuruda bulunamayacak.
Bakıma muhtaç derecede engelli olanlar ile 45 yaşını dolduranlar hak sahibi olamayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit yakınlarına çifte istihdam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN