Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çantacı dönemine son

Enerjide petrol ruhsatı alıp, yatırım yapmayan ve başkalarına pazarlayan çantacılara Bakanlık 'dur' dedi. Yeni kanunla yüzde 2 teminat alınacak ve iki yıl yatırım yapmayan şirketin parası yanacak

Giriş Tarihi: 12.5.2014
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, petrol ruhsatlarını alıp yatırım yapmayan, başka şirketlere pazarlayan, rezervleri elinde tutan 'çantacıları' mercek altına aldı. Bakan Taner Yıldız, "Ruhsatı al, pusuya yat" dönemini bitireceklerini açıklarken, yeni Petrol Kanunu ile çantacıları engellemek için düzenleme yapıldı. Böylece TPAO'ya ait 80'i aşkın petrol ruhsatı da düştü. Bakan Yıldız, "Bu ruhsatların büyük çoğunluğu yasal süresini tamamladı" dedi.

TÜRKİYE'DE 370 RUHSAT VAR

Türkiye'de yerli ve yabancı şirketlerin elinde yaklaşık 370 ruhsat var. Bunların sadece 5'te birinde sondaj yapılırken, kanunla petrolde kamu önceliği kaldırıldı. Yeni sisteme göre özel şirketler kara ve deniz ruhsatlarının tamamına talip olabiliyor. Her bir arama ruhsatı için yatırımın yüzde 2'si teminat olarak alınıyor ve 2 yıl çalışmayanın teminatı yakılıyor. Yeni kanunla yatırım süresi de 9 yıla çıkartıldı. Böylece ruhsat süresi bittiği gün yeniden başvuru hakkı tanındı. Teminat zorunluluğu ile beraber petrol ruhsatı alan şirketlere, her dönem sonunda yaptıkları çalışma ve yatırımları rapor etme zorunluluğu da getirildi.

SİSMİK GEMİYE 46 MİLYON DOLAR
Bakan Taner Yıldız, TPAO'ya ait Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisi için 130 milyon dolar, satın alım ve mobilizasyon bedeli ile gemi faaliyetleri için de son bir yılda 46.2 milyon dolar ödeme yapıldığını belirtti. Bakan Yıldız, TPAO'nun KKTC, Irak ve Libya'daki faaliyetleri konusunda da şu bilgileri verdi: "KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile imzalanan anlaşma kapsamında TPAO bölgede saha çalışması ve bir kuyuda sondaj faaliyeti gerçekleştirmiştir. Bölgedeki çalışmalar sürüyor. Irak Petrol İşleri İdaresi tarafından birinci ve ikinci petrol ruhsat ihalesiyle gaz ihalelerine TPAO da katıldı. Barda ve Mussan Petrol Sahaları ile Mansuriya ve Siba Gaz Sahaları için üretim geliştirme servis anlaşmaları imzalandı. TPAO Irak Ofisi 2009 yılı içinde açıldı ve 2012'de faaliyete başladı."

RUHSATLARDAKİ KISITLAMALAR DÜZENLENDİ
Eski Petrol Kanunu'nda TPAO'nun elindeki ruhsatlarda bazı sayısal kısıtlamalar yer alıyordu. Bunların bir kısmı tamamen kaldırılırken bir kısmı ise genişletildi. Örneğin, bir bölgede 8 yıl üretim yapmayan şirket elindeki ruhsatı kaybediyor ve bir yıl geçmeden aynı ruhsata yeniden başvuramıyordu. Böyle olunca da bu süre içinde başka şirketler başvuru yapıp o ruhsatı alıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çantacı dönemine son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN