CERN ihaleleri Türkler'e açıldı

Giriş Tarihi: 13.5.2014

Türkiye, CERN'le ortak üyelik için yüzük taktı. Türkler burada ihalelere katılabilecek, ülkeye teknoloji transferi yapılabilecek

Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) ile ortak üyelik anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Türk iş dünyası CERN ihalelerine katılacak, fizikçilerimiz daimi kadro alabilecek ve ülkeye teknoloji transferi yapabilecek. Anlaşmaya, Türkiye adına Enerji Bakanı Taner Yıldız ve BM Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Mehmet Ferden Çarıkçı imza koydu. İmza töreni öncesinde gazetecilere açıklama yapan Bakan Yıldız, Türkiye'nin CERN'e ortak üyelik için yıllık 3.5 milyon İsviçre Frangı (2.8 milyon euro) ödeyeceğini belirtti. Yıldız şunları söyledi: "Bu anlaşmayla bir statü atlamış oluyoruz. Tam üyeliği şimdilik tercih etmedik. Önümüzdeki beş yılda Türk endüstrisine ihale alabilmeleri için hedefler koyacağız. Doktoralı araştırmacılarımızı belirli bir sayıya çıkarmak istiyoruz. Laboratuvar altyapımızı CERN'de araştırma yapacak seviyeye yükselteceğiz. İyi performans gösterirsek tam üyelik de isteyeceğiz" dedi. Anlaşma Kasım 2014'e kadar Meclis'te onaylanarak yürürlüğe girecek.

KADROLU ÇALIŞMA İMKÂNI
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'yı bilimde tek çatı altında toplamak amacıyla 1954'te Avrupa ülkesi tarafından kurulan CERN, bu yıl 60'ıncı yaşını kutluyor. Halen 21 tam üyesi bulunan CERN'de dünyanın 110 ülkesinden 11 bin bilim insanı görev alıyor. CERN'de Türkiye'den 110 bilim insanı çeşitli deney projelerinde çalışıyor. Üyelikle beraber ilk kez Türk bilim insanları CERN'de kadrolu çalışabilecek. Bu sayı ilk adımda 6 kişi olacak.

TÜRKİYE'NİN FİZİĞİ DEĞİŞİYOR
Bakan Yıldız, üyelikle Türkiye'de fizik alanında yeni bir dönem başlayacağını söyledi. Geçen yıl fen-edebiyat fakültelerindeki fizik bölümlerinin kapatılmasıyla ilgili soruyu cevaplayan Yıldız, "YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek bu alandaki kültürü Türkiye'de derinleştirmek istiyoruz" dedi. İsviçre- Fransa sınırındaki CERN kampusunda dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarları bulunuyor. 2012'de maddeye kütlesini verdiği düşünülen ve 'Higgs Bozonu' adı verilen atom altı parçacığına ilişkin deneylerde bu bozona benzeyen bir parçacık tespit etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CERN ihaleleri Türkler'e açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN