Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez dolara müdahale etsin

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Dolar kurunun 2.7 TL'ye kadar inmesi ihracatçıları endişelendirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, kurun aşağı doğru gitmemesi gerektiğini belirterek, "Merkez Bankası'na şu an bir görev düşüyor. Döviz alması gerekiyorsa alsın. Faizi düşürmesi gerekiyorsa düşürsün. Bunun zamanı yok. Mayıs sonu ya da hazirandaki toplantının gelmesini beklemeye gerek yok" dedi. Büyüekşi, bu yıl ihracatta Orta Vadeli Program (OVP) hedefi olan 166.5 milyar doları tutturacaklarını söyledi. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yüzde 10 düşüşle doların 2.07'ye, euronun ise 2.85'e gerilediğini belirtti.

ATEŞTEN GÖMLEK

Tanrıverdi, "Ateşten gömleğe dönüşen bu kurla kimse ihracatçıdan medet ummasın. Bu gel-git ortamına müdahale edilmezse ihracatçıdan yeni rekor ve büyüme hedefine katkı beklenmesin" diye konuştu. Kurdaki hızlı düşüşü eleştiren TGSD Başkanı Cem Negrin de "Birileri yüksek faizden kazanacak diye hazır giyim sektörü kaybetmesin. Birkaç aylık sıcak para girişi ile Türk Lirası değer kazanacak, birileri yüksek faizlerden nemalanacak, Türk reel sektörü ve hazır giyim sektörünü karlılığı ise yine kaybolacaktır" dedi.

TİM
, dış ticaretle ilgili detaylı bir rapor hazırladı. İhracat artışını otomotiv, makine, örme giyim olumlu etkiledi. Demirçelik, mineral yakıt ve yağlar oldu. İncir ve nar ihracatı daralmaya yol açtı. AB'nin payı arttı. Enerji ithalatı hız kesti. Dizüstü bilgisayar ve cep telefonu ithalatı artırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez dolara müdahale etsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN