Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tavsiye işkencesi

TBB'nin aldığı dövizzedelerle ilgili tavsiye kararı 7 bin kişiyi çıkmaza sürükledi. Bankalar, "Bu tavsiye kararı. Bağlayıcılığı yok, uymuyoruz" mailleriyle borçlu vatandaşa rest çekti

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu işi çözün" talimatı verdiği dövizle konut kredisi alanların mağduriyeti işkenceye döndü. Talimat üzerine hazırlanmaya başlanan genelge, bankaların lobisiyle Türkiye Bankalar Birliği tarafından tavsiye kararına çevrildi. Birliğin kararı bankaların işine yaradı. İsviçre Frangı ve Japon Yeni kredisi veren bankalar tavsiye niteliğinde olduğu için karara uymayacakları restini çekti. Hatta durum müşterilere yazılı olarak iletildi. Toplam 7 bin kişiyi temsil eden Dövizzedeler Derneği Başkanı Hasan Ergen, bu alanda en çok müşterisi bulunan Anadolubank'ın gelen başvuruları ilk reddeden banka olduğunu söyledi. Ergen, 2007'de ev almak için TL kredisi başvurusu yapanların, bankaların 'hiçbir riski yok' diyerek yönlendirmesiyle İsviçre Frangı ve Japon Yeni krediler aldığını, ekonomik kriz sonrası da bu borçların katlandığını belirtti.

DAVA AÇACAKLAR
Şu anda bütün dövizzedelerin 'hayal kırıklığı' içinde olduğunu belirten Ergen "Sorun çözülene kadar mücadele edeceğiz. Önümüzdeki günlerde Meclis'e giderek yaptırım gücü olan bir kararın alınması talep edeceğiz" dedi. Mücadelenin bununla da kalmayacağını vurgulayan Ergen, dernek olarak dava açmaya hazırlandıklarını da söyledi. Bankalara karşı sebepsiz zenginleşme davası açmayı planladıklarını anlatan Ergen, "Bir dernek üyemiz, herkesi temsilen dava açacak" diye konuştu.

BDDK DEVREYE GİRSİN
Bankaların tavsiye kararına uymamasıyla ilgili yüzlerce kişi de SABAH'ı e-mail yağmuruna tuttu. İşte bir dövizzededen gelen şikayet maili: "Üzerinden 60 günü aşkın süre geçmesine rağmen halen sorun çözülmemiş, aksine daha da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. TBB, bankalar üzerinde herhangi bir yaptırımları olmadığını söyleyerek bizleri onların inisiyatifine bırakıyor. Bankalar ise 'tavsiye duyurusudur' diyerek uygulamıyor ve süreç burada tıkanıyor. Bizlerin vatandaş olarak daha fazlasına gücümüz yetmiyor. Aldığımız 100 TL'lik kredi 200 TL'ye çıktı. Sorunumuz hâlâ çözülmedi. Ödesek de borcumuz bir türlü bitmiyor. BDDK karar alsın, tüm bankaların zorunlu uyacağı ortak bir çözüm bulsun."

MERKEZ'İN RAPORU UYANDIRDI
Bankalar, Merkez Bankası'nın 2007'de yayımladığı "Japon Yen'i ve İsviçre Frangı artacak" raporundan sonra halkı bu para birimlerinden kredi almaya yönlendirmişti. Bankalar, o tarihte konut kredisi almak isteyenlere "Japon Yeni ve İsviçre Frangı cinsinden kredi verelim. 10 yıldır yükselmiyor. TL'ye göre daha ucuz. Hiçbir riski yok" diyerek kredi satmışlardı. Ancak 2008'de ekonomik krizin patlamasıyla bu para birimlerinden kredi alanların borcu dörde katlanmış, bankalar haksız kazanç elde etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tavsiye işkencesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN