Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de uluslararası ilk kadın platformu

Ülkemizde iş hayatında ve sivil toplum kuruluşlarında kadınların ön plana çıkması için birçok özendirici ve pozitif ayrımcı çalışmalar yapılmaktadır.

Giriş Tarihi: 13.5.2014 10:04
Duygu Eren - Sabah.com.tr

Kadının eğitim düzeyinin artması ve mutfaktan çıkarak ekonomiye katkı sağlaması hem kendisi hem ülkemiz adına büyük değer taşımaktadır. Bu bağlamda kurucusu Cengiz Özgencil olan Uip'te (Uluslararası İşbirliği Platformu), Türkiye'de ilk kez uluslar arası bir ekonomi konferansında, 2009 - 2010 senesinde "kadın platformu" oluşturulmuştur. Uip'teki bu platforma kurulduğu günden beri çeşitli kadın sivil toplum kuruluşları, kadın girişimciliğin gelişmesi adına destek vermektedir. Türk ekonomisine kadının katkısı ve Uip'in bu konuda başı çektiği çalışmalar için Uip İcra Kurulu Başkanı Kerem Alkinle görüştük.

Türkiye'de kadının iş hayatında yeri nedir?

Türkiye, kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren ilk ülkelerden birisi olarak, Türk kadınlarının iş hayatında aktif rol almasına öncülük etmiştir. Günümüzde ülkelerin kalkınmasında kadın girişimcilerin rolü, artık tartışılamayacak bir konumdadır. Bu nedenle ülke çapında örgütlenmiş iş dünyasını temsil eden büyük sivil toplum kuruluşlarının tümünde, iş kadınları, başkan ve yönetim kurulu üyeleri olarak aktif rol oynamaktadırlar. TOBB kadın girişimciler meclisi buna örnek gösterilebilir. Bununla birlikte kadın girişimcilerin daha aktif rol oynamalarının sağlanması adına, hükümetin pozitif ayrımcılığa yönelik düzenlemeler yapmış olması da kritik bir adım olarak değerlendirilebilir.

Kadın çalışanların ekonomiye katkısı ülkemizde ne düzeyde?

Eğer akademik dünyadan başlamak gerekirse, akademik personelin %50'den fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Türk profesyonel hayatında da kadın iş sahiplerinin ve yöneticilerinin hızla artmakta olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte aktif çalışan kadınların payına bakıldığında, Türkiye'nin daha kat edecek çok yolu olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu nedenle dünyaca başarılı ve uluslararası listelere giren iş kadınlarımızın ve profesyonel yöneticilerimizin yanı sıra istihdamda kadın nüfusun yükseltilmesi en önemli hedefimiz olmalıdır.

Ülkemizde ilk kez kadınlara 'kadın platformu' sağlayan Uip'in (Uluslararası İş Birliği Platformu) kadına bakış açısı nasıl?

Uluslararası İşbirliği Platformu; bakan, başbakan, devlet başkanı ve benzeri yüksek zümre katılımcıların sağlandığı bir organizasyon olarak, kadınlara özel bir paneli, Türkiye'de kendilerine sunan ilk kurumdur. Buna istinaden Uluslararası İşbirliği Platformu için kadınlar ekonominin ana damarlarından bir tanesidir. Uluslararası İşbirliği Platformu olarak, kadınların dahil olmadığı bir ekonominin sürdürülebilir ve kalkınma odaklı olmasının mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Daha önce kadın platformunda kimler konuşmacı oldu?

Uluslararası İşbirliği Platformu dahilinde yapılan Boğaziçi Zirveleri, bu sene 5.cisini düzenliyor. Geçtiğimiz 4 yıl için konuşmak gerekirse, çok değerli kadın konuşmacılarımız oldu. Örnek vermek gerekirse, İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio, Japonya Milletvekili Yuriko Koike, Suudi Arabistan'ın en güçlü kadın girişimcilerinden bir tanesi, Al Bassam Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hana Kurdi, Birleşik Krallık Savunma ve Güvenlik Forumu Kurucusu Lady Olga Maitland'ı, Fransız Yazar Kenize Murad, değerli yazarımız Elif Şafak ve Economie et Entreprises baş editörüNadia Lamlili konuşmacı olarak Boğaziçi Zirvesi'nde ağırladığımız konuklarımız arasında.

Bu konuşmacılardan nasıl ilham alındı, işbirlikleri gerçekleşti?

Uluslararası İşbirliği Platformu, Avrasya'da ülkeler arasında etkin işbirliğini hedeflemiş ve bu anlamda 50'nin üzerinde ülkenin ekonomik, ticari, politik, sosyal ve kültürel alanda, birlikte proje üretmesini hedefleyen bir platformdur. Bu noktadan hareketle Avrasya'nın kalkınmasında kadın ve genç girişimcilerin kritik bir role sahip olduğunun bilinci ile Uluslararası İşbirliği Platformu, Türkiye'de ilk kez uluslararası düzeydeki kadın ve genç girişimciler sayesinde son derece etkileyici başarı hikâyeleri, ulusal ve uluslararası kamuoyunda paylaşılmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de uluslararası ilk kadın platformu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN