Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görünmeyen vesayet

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, ekonomide ve siyasette görünmeyen vesayetler olduğunu belirterek, "En tehlikelisi bu" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2014
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yargı ve asker üzerinden oluşturulmaya çalışılan vesayetle mücadele ettiklerini belirterek, "Siyasette ve ekonomide görünmeyen vesayet var. Bu, en tehlikelisidir" dedi.

BDDK ve SPK UYARISI
2023'e kadar uygulanacak "Ekonomi-Politik Vizyon Belgesi"ni açıklayan Kurtulmuş, "Dünya ekonomisine mesela merkez bankaları, IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü gibi birtakım kuruluşlar üzerinden vesayet oluşturuluyor. Medya ve derecelendirme kuruluşları üzerinden de bu yapılıyor" diye konuştu. 11 yıllık dönemi "değişim süreci" olarak niteleyen Kurtulmuş, SPK ve BDDK gibi ekonomik kuruluşların hükümetin 2023 perspektifiyle uyumlu olması gerektiğini vurguladı. Kurtulmuş, "Sorumlulukta hesap verecek yer siyasi iradedir. Milletin önünde siyasiler hesap verecekse bunu zorlaştıran her unsuru bertaraf etmek durumundadır. Onun için Türkiye ekonomisini dışarıya ispiyonlayacak, devletin kurumları içinde bulunup, o gücü kullanarak ekonomiyi dışarıda zor durumda bırakacak negatif imaj algısı oluşturacak çabalara da herhalde göz yummayacağız" diye konuştu.

CEBERRUT DEVLET REFLEKSİ VAR
Ermeni meselesi konusunda yıllardır süregelen ceberrut devlet refleksi olduğuna değinen Kurtulmuş, "Bu vesayet çözülmeden sorun çözülmez" dedi.

SEÇİMDEN SONRA BAŞKANLIĞA GEÇMEK GEREK
Kurtulmuş , eski Türkiye'nin son kalesinin yeni anayasa yapıp yapmama meselesi olduğunu, muhalefetin bu yüzden itiraz ettiğini belirterek, "Ceberrut devletten kerim devlete dönmeye başladıysanız anayasaya da bu ruhu vereceksiniz" dedi. Mevcut seçim sisteminin eninde sonunda değişeceğini belirten Kurtulmuş, "Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimini yaptıktan sonra başkanlık sistemine doğru gitmek mecburiyetindedir" diye konuştu. Kurtulmuş, Kuzey Irak petrolleriyle Türkiye ilgilenmeye başladığından bu yana bazılarının Barzani geldiğinde tüylerinin diken diken olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görünmeyen vesayet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN