Otomotiv sektöründeki daralma kaskoyu etkiler

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, otomotiv sektöründe yaşanan daralmadan oto sigortaları üretiminin olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Ülken, döviz kurundaki değişikliğin hasar maliyetlerini artıracağına da dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 15.5.2014
2013 yıl sonu sigortacılık teknik rakamlarını değerlendiren Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Türk sigorta sektörünün 2013'te de yükseliş trendini sürdürdüğünü belirtti. Sektörde oluşan bu olumlu tablonun en önemli nedeninin mevcut pazardaki fiyatlama sorunlarının giderilmesi ve hasar maliyetlerinin sıkı denetimi olduğunu vurgulayan Ülken, "Aşırı rekabetin ve yanlış fiyatlamanın bir sonucu olarak sektörün kronik rahatsızlıklarından biri haline gelen kârsızlık problemine rağmen Türk sigorta sektörü hâlâ cazibesini koruyor. Sektörde, bir önceki yılla karşılaştırıldığında, lokomotif ürünlerden biri olan kaskoda önemli bir iyileşme sağlandı" şeklinde konuştu. Ortalama primde yaşanan artış ve azalan hasar adetleri sonrasında, 2012 yılında kasko branşında sektör genelinde karşılaşılan teknik zararın 2013 yılında teknik kâra döndüğünü de sözlerine ekleyen Ülken, ayrıca şunları kaydetti: "2014'te kasko branşını etkileyecek en önemli değişikliğin döviz kurunda görülen değişiklik olacağı düşünülüyor. Döviz kurunda yaşanan değişikliklere bağlı olarak gerek araçların piyasa rayicinde gerekse yedek parça maliyetlerinde görülen artışlara bağlı olarak hasar maliyetlerinin artması bekleniyor."

'KASKO ÇEŞİTLENDİKÇE POLİÇE SAYISI ARTACAK'

2014'te otomotiv sektöründe yaşanan daralmaya bağlı olarak, oto sigortalarının da olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Ülken, "Bunun yanı sıra kasko sigortası branşında sigortalanma oranının yüzde 25'ler seviyesinde olduğu dikkate alındığında, zaten mevcut pazarın sigortalanamadığı söylenebilir. Kasko sigortalarında 1 Nisan 2013 itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeler, tüketici ihtiyaçlarına göre segmente edilmiş kasko ürünlerinin oluşturulmasına katkı sağlıyor. Böylece sigorta yaptırmayan kesime sunulacak uygun ürünlerle teminat sağlanabilecek" dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi fonlarının getirisi tatmin edici

BNP Paribas Cardif Pazarlama ve Alternatif Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çağlar emeklilik fonları hakkında açıklamalarda bulundu. Çağlar, BES fonlarındaki ortalama değer kazancının yüzde 2.2 seviyesinde gerçekleştiğini söyledi. BES'in uzun vadeli perspektifiyle, bugünkü hayat standartlarının emeklilik dönemine yansıtılabileceğini dile getiren Çağlar konuyla ilgili şunları söyledi: "BES fonları ağırlıklı olarak tahvil, bono, hisse senedi, eurobond, mevduat/ katılma hesabı, ters repo gibi konvansiyonel yatırım araçlarının yanı sıra son yıllarda özel sektör tahvilleri ve altına da yatırım yapmaktadır. Bunun dışında yurtdışı hisse senedi ve tahvillerine yatırım yapan uluslarası emeklilik fonları da bulunmaktadır. Katılımcıların fon türleri tercihlerinde ise kamu borçlanma araçları fonu ağırlığını korumakla beraber, esnek, hisse ve likit fonlar da, BES'te diğer önde gelen fon türleri arasında yer almaktadır." Çağlar, getiri oranlarına bakıldığında yılbaşından 31 Mart tarihine kadar olan dönemde, yüzde 2.2 seviyesinde gerçekleşen Bireysel Emeklilik Sistemi fonlarındaki ortalama değer kazancının, ilgili dönemin piyasalardaki belirsizliğin yaşandığı periyotlardan biri olduğu düşünüldüğünde getirilerin tatmin edici olduğunu söyledi.

İnsan kaynaklarının önemi artıyor

ING Emeklilik İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Yönetim Ekibi Üyesi Başak Beleli, insan kaynaklarının (İK) her şirkette çok önemli bir görevi olduğunu söyledi. İnsan kaynaklarının iş birimlerini iyi tanıyan ve aynı zamanda onlara dışarıdan bakabilen bir fonksiyonu olduğunu belirten Beleli, bu durumun işe değer kattığını belirtti. ING'nin küresel olarak 'Şeffafız', 'Önemsiyoruz' ve 'Sözümüzü Tutuyoruz' başlıkları altında üç değerinin olduğunu vurgulayan Başak Beleli, "ING bu değerleri bize ışık tutan bir çatı gibi sunuyor, bizden bunları yerel farklılıklarımızı gözeterek uyarlamamızı bekliyor" dedi. Beleli, "ING Sigorta Grubu 18 ülkede faaliyet gösteriyor ve Türkiye'de faaliyet sürdüren ING Emeklilik şirketin çalışan sayısını üçe katladı. Şu an 330 kişilik çalışma ekibimiz var. Bu büyümenin ardından öncelikli hedefimiz, var olan çalışanlarımızla verimliliğimizi artırmak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotiv sektöründeki daralma kaskoyu etkiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN