Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TTK mekanize sisteme geçti

Madende geleneksel yöntemleri terk etmeye başlayan TTK, Amasra'da mekanize sistemin pilot uygulamasına başladı. Bu sayede 90 işçiyle yapılan üretim, 27'ye kadar düşürüldü

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Soma'da meydana gelen maden faciası geleneksel yöntemlerin oluşturduğu riskleri gündeme getirirken, gözler Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) çevirdi. Uygulamalarıyla özel sektöre örnek olan kurumun kazma- kürekle yapılan madenciliği terk etmeye başladığı ve mekanize sisteme geçtiği açıklandı. TTK pilot uygulamayla başladığı mekanize sistem sayesinde 90 işçiyle yapılan üretimi 27 kişiyeye kadar düşürdü. TTK'nın bu konuda hazırladığı rapora göre 1848'den bu yana kazmayla üretim yapılan kurumda, "kazı makinesiyle" yeni dönemin başlaması amaçlanıyor.

GÖÇÜK ÖNLENECEK
Yeni mekanize sistemle Amasra'da verimli sonuçlar alan TTK, uygulamayı jeolojik yapısı uygun diğer ocaklarda da kullanmak amacıyla planlama yapıyor. Sistem, ocağın tavanını tamamen örterek üretim imkânı sağladığı için göçük gibi maden kazalarının önlenmesinde de büyük rol oynuyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Klasik yöntemlerle 90 kişiyle günde 208 ton kömür üretilebilirken, makine sayesinde iş güvenliğinin yanı sıra 27 işçiyle 587 tona yükseltilebiliyor. TTK yönetiminin KİT Alt Komisyonu'na sunulan raporunda, kömür damarlarında mekanize kazı yönteminin uygulanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi. Raporda mekanize üretim metodunun havza çapında yaygınlaşmasının planlandığı anlatıldı. Ayrıca, deneme çalışmalarında başarı elde edildiği, teçhizatın Amasra'nın dışında Karadon, Üzülmez ve Kozlu'da da kullanılmasına yönelik planlamalar yapıldığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TTK mekanize sisteme geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN