Avea 20 milyar dolarlık pazar için kolları sıvadı

Ar-Ge'ye 4 yılda 122 milyon TL'lik yatırım yapan Avea, MIT ile bu kez giyilebilir teknolojiye el attı. Boston-Ümraniye teknoloji köprüsü 20 milyar $'a ulaşacak pazara yeni uygulamalarla girecek

Giriş Tarihi: 20.5.2014
Dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT'yle geleceğin teknolojilerini üretmek ve uygulamak üzere işbirliğine giden Avea, Boston-Ümraniye arasında teknoloji köprüsü kurdu. Türkiye'de GSM sektörünün tek Ar-Ge sertifikalı şirketi olduklarını belirten Avea CEO'su Erkan Akdemir, MIT Mobile Experience Lab'te "FotoFilm" ve "Şehrin Müziği" uygulamalarının ardından giyilebilir teknolojilerle ilgili yeni projeler geliştirdiklerini söyledi. Ar-Ge çalışmalarına dört yılda 122 milyon liralık kaynak ayırdıklarını anlatan Akdemir, "Ülkemizi geleceğe taşıyacak her yenilikçi uygulama ve teknolojinin yakın takipçisiyiz. Avea olarak teknolojiyi sadece kullanmak değil üretmek de istiyoruz. Bunun için kaynaklarımızı seferber ettik" dedi. MIT ile yaklaşık üç yıldır çalıştıklarını söyleyen Akdemir, bu işbirliğinin son halkasının Google Glass'a yönelik uygulamalar olduğunu belirtti. Akdemir şöyle konuştu: "Ar-Ge toplam yatırımlarımızın yüzde 4.5'ini oluşturuyor. MIT ile benzer bir işbirliğini Bilkent'le de başlattık. Türkiye artık çağın önünde gitmeli diyoruz. Çünkü, ülkemizin böyle bir insan kaynağı var."

SAĞLIKTA KULANILACAK
Giyilebilir teknolojilerin geleceği şekillendirecek gelişmelerden olduğunu anlatan Akdemir, Avea'nın bu yeni pazara güçlü işbirlikleriyle sağlam girdiğini ifade etti. Akdemir, "Giyilebilir teknoloji pazarı yeni yeni gelişmesine karşın, büyük bir potansiyel ve umut vaat ediyor" dedi. Avea CEO'su, araştırma şirketi Gartner'ın giyilebilir teknolojiler pazarına ilişkin verilerini de paylaştı. Buna göre 2011'de 14 milyon olan giyilebilir cihaz satışı 2018'de 34 kat artarak 485 milyon olacak. Akdemir pazara ilişkin planlarını şöyle anlattı: "Özellikle sağlık alanında çarpıcı uygulamalar geliştirilecek. 2017'ye kadar bu cihazlardan 20 milyar dolar gelir elde edilmesi öngörülüyor. Biz de MIT ile bu alandaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

MIT öğrencileri uygulamayı denedi
Avea Kıdemli IT Direktörü Egemen Kurdoğlu da Google Glass'ın, giyilebilir ürün pazarını önemli ölçüde hareketlendirdiğini söyledi. Kurdoğlu, artan talebe karşılık, ürüne yönelik yeni ve çarpıcı uygulamalara da ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Kurdoğlu, MIT işbirliğinde yaptıkları yeni çalışmaları şöyle anlattı: "MIT'deki farklı birimlerde öğrenim gören yüksek lisans öğrencilerinin katıldığı bir workshop kurguladık. Öğrenciler haftalar boyunca Google Glass uygulamaları konusunda proje üretmek ve konsept geliştirmek için çalıştı. M2M (makineler arası iletişim) de stratejimizin de bir parçası."

Kent hayatına yön verecek teknoloji
Giyilebilir teknolojilerin gelecekte yaşam tarzları üzerinde büyük etkisi olacağı tahmin ediliyor. Özellikle kentli nüfusun sağlık, spor gibi konularda bu alandan yararlanması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avea 20 milyar dolarlık pazar için kolları sıvadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN