Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cruise'un kaptanları Trabzon'a demir attı

Giriş Tarihi: 21.5.2014

Ukrayna'da yaşanan siyasi gerginlik, turizmcilerin rotasını değiştirdi. Ünlü cruise firmaları daha güvenli liman olan Trabzon ve Samsun'u seçti

Moskova ve Kiev'i savaşın eşiğine getiren Ukrayna'daki iç karışıklık, turizmde dünya devlerinin planlarını değiştiriyor. Ocak ayından bu yana devam eden siyasi gerginlik, özellikle geliri yüksek kesimin tercih ettiği cruise gemilerinin rotasını Türkiye'ye çevirdi. Dünyanın en büyük cruise gemileri Karadeniz'in kuzey kesimi olan Kırım ve Ukrayna limanlarının yerine güneydeki Türkiye'ye gelme kararı aldı. 6 aydır süren siyasi belirsizlik nedeniyle cruise şirketleri yaz ve sonbahar programlarında yer alan Odessa, Yalta ve Sivastopol duraklarının yerine Trabzon, Samsun ve Amasra'yı listesine aldı.

GÜZERGAH DEĞİŞTİ

Monaco merkezli Silversea adlı cruise şirketi Ukrayna'daki huzursuzluk nedeniyle 2 gemisindeki güzergâhı değiştirdi. 21 Temmuz'daki 7 günlük Karadeniz turuna çıkmaya hazırlanan 540 yolcu kapasiteli ve 196 metre uzunluğundaki Silver Spirit gemisi, güzergâhındaki Odessa kenti yerine Trabzon'a uğrama kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada Silversea'nin bir diğer gemisi olan Silver Cloud ise 20 Ağustos, 29 Eylül ve 13 Kasım'daki turlarına İstanbul'dan başlayacak.

DÜMEN BARTIN'A DÖNDÜ

ABD merkezli Regent Seven Sea ve Oceania Cruises şirketleri mayıs ve eylülde düzenleyeceği Karadeniz turuna Trabzon ve Amasra üzerinden devam etme kararı alırken, ABD'li bir başka dev olan Celebrity Cruises ise rotaya Trabzon'u ekledi. Windstar Cruises CEO'su Hans Birkholz, tırmanan gerginliğin alternatif rota çizdirdiğini belirtti. Dünyanın en büyük şirketlerinden Celebrity Cruises'un CEO'su Micheal Bayley ise gerçek anlamda güvenli liman aradıklarını söyledi.

GÜVENLİ LİMAN ARIYOR
İtalya merkezli Costa Crociere şirketi mayıs ve hazirandaki Karadeniz güzergâhındaki Ukrayna'yı iptal etti. Firmaya ait 294 metre uzunluğundaki 2 bin 828 yolcu kapasiteli Costa Deliziosa gemisi, İstanbul'a demir atacak. Norveç-ABD ortaklığındaki Azamara Club Cruises'a ait Malta bandıralı 702 yolculu gemisi, dümenini 12 Haziran'da Bartın'a çevirecek. Yunan adalarında da konaklayacak olan gemi, Ukrayna'daki limanlara uğramak yerine İstanbul'daki programını uzatacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cruise'un kaptanları Trabzon'a demir attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN