Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatın büyümeye 2.5 puan katkısı olacak

Türkiye Yatırım Zirvesi'nde konuşan Bakan Zeybekci, Türkiye'de ihracatın büyümeye 2.5 puan katkısı olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 21.5.2014
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kuruluşların haziran sonrasında Türkiye büyüme tahminlerini revize edeceklerini belirterek, ihracatın büyümeye 2.5 puan katkısı olacağını söyledi. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ev sahipliğinde düzenlenen "Türkiye Yatırım Zirvesi"nde konuşan Zeybekci, Türkiye'nin ihracata dayalı büyümeyi güçlü bir şekilde gerçekleştirdiğini dile getirdi. Türkiye'nin bu yıl yüzde 4 ve hatta daha üzerinde büyüyeceğini belirten Zeybekci, şunlarını söyledi: "Türkiye 2013'ün son çeyreğinde yüzde 4'ün üzerinde büyüdü. Kapasite kullanım oranları ise bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 arttı. Bu yıl ile ilgili büyüme tahminlerinde haziran sonrası eksiye revize edilen büyümeler mutlak suretle yukarı doğru revize edilecek. İhracatta artış yüzde 10. İhracatın büyümeye katkısı yüzde 2.5 olacak. Kimse Türkiye ile ilgili soru işaretlerine, büyüme ile ilgili acabalara kapılmasın."

MOODY 'S'E CEVAP

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Moody's'in 'enflasyon riski' açıklamasına yanıt verdi. Şimşek, "Enflasyon yüksek ve önemli bir sorun, bu konuya odaklanmalıyız ama enflasyonun kontrol dışına çıktığını söyleyemeyiz" dedi. Şimşek, Türkiye'nin orta ve uzun vadede ekonomik göstergelerinin güçlü durumda olduğunu söyledi.

Yatırımcıların ibresi artık Türkiye'yi gösteriyor
Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin (WAIPA) Başkanı İlker Aycı da, WAIPA'nın iki yıllığına başkanlığına seçildiğini hatırlatarak, 20 yıldır merkezi Cenevre'de olan birliğin merkezinin İstanbul'a taşındığını söyledi. Aycı, artık yatırımların merkezinin Batıdan Doğu'ya doğru kaydığına işaret ederek, ibrelerin Türkiye'yi ve Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgeyi işaret ettiğini söyledi. "Dünyada yatırım konuşulacaksa bunun adresi Cenevre değil İstanbul olmalı" şeklinde kendilerine bir hedef koyduklarını vurgulayan Aycı, bunun için ekip olarak çalıştıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatın büyümeye 2.5 puan katkısı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN