Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaryakıta fahiş zam

Tavan fiyat uygulamasının kalktığı ilk günde akaryakıt dağıtım firmaları fiyata büyük zam yaptı, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan sert uyarı geldi.

Giriş Tarihi: 22.5.2014 10:54 Güncelleme Tarihi: 22.5.2014 11:05
EPDK'nın 21 Mart'ta uygulamaya koyduğu tavan fiyat kararı bugün itibariyle doldu. Şirketler tavanın fiyatın kalktığı ilk günde 13 kuruş zam yapınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, SABAH aracılığı ile kritik uyarıyı yaptı: "Bu şekilde devam ederlerse İkinci tavan fiyat kararını getiririz"

Tavan fiyatların dolduğu ilk günde en yüksek fiyat artışı kamuya ait TP Petrol'den geldi. TP Petrol katkılı ürünlerde fiyatını tam 13 kuruş arttırdı. Şirket dün 4.29 TL'ye sattığı motorin fiyatını bugün 4.45 TL'ye çıkardı.

Shell şirketi fiyatlarına 3-5 kuruş arası zam yaparken, BP ise fiyatlarında 10 kuruşa kadar artışa gitti.

SABAH'ın ulaştığı EPDK Başkanı Yılmaz, bugün fiyatları tek tek incelediğini ve takip ettiğini belirterek, "Bu şekilde makul olmayan artışlara gidilirse ikinci tavan fiyat gelir" dedi.


SUİSTİMAL VARDI

Yılmaz, 2 ay önce suistimal gördükleri için tavan fiyat getirdiklerini belriterek "EPDK olarak biz piyasaların net bir şekilde serbest olmasından yanayız. Piyasada her şey kendi dinamikleri üstüne otursun istiyoruz. Ancak bu süreçte akaryakıt sektöründe serbest piyasa koşullarını tüketici aleyhine suiistimal edenler olduğunu tespit ettik. Bu kapsamda da akaryakıt fiyatlarında yaptığımız incelemelerde kar marjının özellikle katkılı ürünlerde 64 kuruşa kadar yükseldiğini gördük.

Suiistimal olduğu zaman tüketici hakkını koruma yönünde müdahale etmek zorundaydık.

Nitekim tavan fiyat kararımızın ardından ürünler bazında 39 kuruşa kadar indirimlerin gerçekleştiğini ve satış rakamları incelediğinde tavan fiyat sayesinde 2 aylık süreçte yaklaşık 600 milyon TL gibi bir rakam tüketicinin cebinde kaldığını gördük." Dedi.

"Bu nedenle EPDK olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kanuni sorumluluklarımız çerçevesinde piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyecek, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edeceğiz." diye ekledi.


KATKILI UYARI

Ayrıca EPDK'nın "tavan fiyat" kararımıza esas teşkil eden 4927 sayılı Kurul Kararında Kurşunsuz Benzin 95 Oktan türlerinin tamamı için tek fiyat ve motorin türlerinin tamamı için de tek fiyat olmak üzere, fiyat uygulamaları açısından mevzuatta tanımlı her bir resmi ürün için tek fiyat belirlendiğinin altını çizen Yılmaz, "Dolayısıyla tavan fiyat uygulanmasının yasal süresi olan 2 aylık uygulamanın dolmasına müteakip yeni fiyat belirlemelerinde bu hususun dikkate alınmasını büyük önem ifade edeceğinin bilinmesini istiyorum" uyarısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaryakıta fahiş zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN