Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz 6 ayın en düşük seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan indirmesinin ardından gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,68'e geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi en son 19 Kasım 2013'te yüzde 8,65 seviyesini görmüştü.

Giriş Tarihi: 22.5.2014 17:14
Güne yüzde 9,07 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 50 baz puanlık indirim kararının ardından gelen alışların etkisiyle son altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, faiz indiriminin kısa vadeli faizler için olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, teknik olarak gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 9 seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin altında kalıcı olunması durumunda orta vadede yüzde 8,60 ve yüzde 8,20 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, konuya ilişkin değerlendirmesinde, TCMB'nin politika faizini 50 baz puan indirmesinin ardından tahvil faizlerinde ilk aşamada ciddi bir hareket olmadığını, sonrasında ise gelişen ülkelere girişlerle birlikte faizlerde yine düşüşün görüldüğünü söyledi.

Bu düşüşün aynı hızla devamını öngörmediklerini vurgulayan Cömert, toplantı öncesinde zaten 1 yıl içinde 100 baz puan civarında bir faiz indirimi yapılacağının fiyatlara yansıdığını dile getirdi.

TCMB'nin toplantı notlarından görüldüğü kadarıyla faiz indirimlerinin devam edeceğine ilişkin net bir mesaj olmadığına işaret eden Cömert, ancak global şartlar elverirse haziran ayında 50 baz puan daha indirim yapılabileceğini aktardı. Cömert, "Bu çerçevede, uzun vadeli tahvillerde bir miktar faiz yükselişi görülebileceğini düşünüyoruz. Kısa vadeli tahvil faizlerinin ise bir süre cari seviyelerde dengelenmesini bekliyoruz" dedi.

Cömert, bundan sonraki dönemde TCMB, haftalık repo ihalesini piyasa ihtiyacı kadar açar ve fonlama maliyeti yüzde 9,50 seviyesinde oluşursa orta ve uzun vadeli tahvil faizlerindeki prim potansiyelinin de azalacağını anlattı.


"GÖSTERGE TAHVİLİN BİLEŞİK FAİZİNDE YÜZDE 8,50 SEVİYESİNİN İLK AŞAMADA HEDEFLENECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORU"

Ata Yatırım Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge ise TCMB'nin genelde sürpriz olarak nitelendirilen faiz indirimi sonrası gösterge tahvil bileşik faizinin hızla gerilediğini kaydederek, faiz indiriminin kısa vadeli faizler için olumlu bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Bu faiz indirimiyle fonlama maliyetinin daha da ucuzlayacağını vurgulayan Tözge, "Gelecek süreçte TCMB'nin faiz indirimlerine devam edebileceği yönündeki yaygın görüş, tahvil faizlerini aşağı yönde baskılıyor. Gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 8,50 seviyesinin ilk aşamada hedefleneceğini düşünüyorum" görüşünü de paylaştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz 6 ayın en düşük seviyesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN