Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılmaz: Akaryakıtta ikinci tavanı getiririz

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Akaryakıttaki 'tavan fiyat'ın kalktığı ilk gün gelen 13 kuruşluk zam EPDK'yı harekete geçirdi. Başkan Yılmaz "İkinci tavanı getiririz" dedi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 21 Mart'ta uygulamaya koyduğu tavan fiyat kararı önceki gün doldu. Şirketler tavan fiyatın kalktığı ilk gün 13 kuruşa varan zam yapınca EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan şirketlere uyarı geldi. SABAH'a konuşan Yılmaz "Bu şekilde devam ederlerse haftaya 2'nci tavan fiyatı getiririz" dedi. Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının dolmasının ardından en yüksek fiyat artışı ilginç bir şekilde kamuya ait TP Petrol'den geldi. TP Petrol, katkılı ürünlerde fiyatını 13 kuruş arttırdı.

İKİNCİ TAVAN UYARISI
Şirket, önceki gün 4.29 TL'ye sattığı motorin fiyatını dün de 4.45 TL'ye çıkardı. Shell fiyatlarına 3-5 kuruş arası zam yaparken, BP ise 10-13 kuruş arası artışa gitti. Opet'in zammı ise 4-5 kuruş bandında kaldı. Petrol Ofisi de 5-7 kuruşluk artış yaptı. SABAH'ın ulaştığı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, fiyatları tek tek incelediğini ve gelişmeleri takip ettiğini belirterek, "Makul olmayan artışlara gidilirse ve bunlar devam ederse ikinci tavan fiyat gelir" uyarısı yaptı. Yılmaz, 2 ay önce suiistimal gördükleri için tavan fiyat getirdiklerini anlattı. Yılmaz, "Piyasaların serbest olmasından yanayız. Piyasada her şey kendi dinamikleri üstüne otursun istiyoruz. Ancak bu süreçte akaryakıt sektöründe serbest piyasa koşullarını tüketici aleyhine suiistimal edenler olduğunu tespit ettik. Bu nedenle tüketici hakkını korumak için müdahale etmek zorundaydık. Kazanımların geri dönmesine müsaade etmeyiz" diye konuştu.

KATKILI UYARISI
Ayrıca EPDK'nın kurşunsuz benzin, 95 oktan türlerinin tamamı için tek fiyat ve motorin türlerinin tamamı için de tek fiyat kararının olduğunu belirten Yılmaz, "Yeni fiyat belirlemelerinde bu hususun dikkate alınmasını büyük önem ifade edeceğinin bilinmesini istiyorum" dedi.

YETKİSİ VAR
Petrol Piyasası Kanunu gereği, EPDK'nın fiyatların ve kâr marjlarının anormal derecede artması üzerine piyasaya doğrudan müdahale ederek tavan fiyat belirleme yetkisi bulunuyor. Kanunen karar 2 ay geçerli olurken, tavan fiyatın uygulanma sıklığı ve adedinde bir sınır bulunmuyor. Bu nedenle EPDK kaynakları önümüzdeki hafta fiyatların bu şekilde gitmesi durumunda yeni bir tavan fiyat kararı alınabileceğini vurguluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılmaz: Akaryakıtta ikinci tavanı getiririz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN