Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinli devden 100 milyonluk hedef

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi Çinli Lenovo, Motorola'yı satın aldıktan sonra Türkiye'nin de aralarında bulunduğu yeni pazarlara girmeyi hedefliyor. PC satışında iddialı olan şirket, 100 milyon akıllı telefon ve tableti satmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Dünyanın en büyük PC üreticisi Lenovo mobil devrime hazırlanıyor. IBM'in PC bölümünü satın aldıktan sonra büyümesine devam eden Çinli Lenovo, şimdi benzer taktiği mobilde Motorola'yı satın alarak uyguluyor. Çinli şirketin Motorola'yı satın aldıktan sonra hedeflediği ülkeler arasında Türkiye'de var. PC satışında Türkiye'de ilk sıraya yükselen şirket, şimdi akıllı telefon konusunda harekete geçiyor. Dünyada mobil dönüşüm 3 milyardan fazla insanın mobil internet kullanmasına sebep oluyor. Bütün mobil telefon üreticileri de akıllı telefon satışlarında büyük ölçeği yakalarken kârlılığı da kaybetmemeye çalışıyor. Motorola'yı Google'dan satın alan Lenovo da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan gelen gazetecilere şirketin değişen yüzünü anlattı.

HEDEF 2. SIRAYA YÜKSELMEK
IBM satın almasından sonra benzer başarı hikâyesini Motorola satın almasında da elde edeceklerine inandığını söyleyen Lenovo CEO'su Yang Yuanqing mobil dönüşümde agresif hedefler koymaya devam edeceklerini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "PC'de 1 numara olduk. Tablet ve akıllı telefon satışında 3'üncü sıradayız. 2 yıl içinde tablet ve PC toplamında 2'nci sırada olmayı hedefliyoruz. Motorola satın almasının tamamlanmasından sonra ilk mali yılımızda tablet ve akıllı telefonda 100 milyon rakamını yakalamayı hedefliyoruz. Bundan sonraki hedefimiz mobil cihazlarda 2 büyük markadan biri olmak."

7 dakikada üretiliyor
Akıllı telefonlarda 200'den fazla parça fabrikada bir araya geliyor. Aslında yan ürünlerle tedarik zincirinde binden fazla küçük parça bulunyor. Lenovo'nun Wuhan şehrinde akıllı telefon ve tabletlerin üretildiği 200 milyon dolara kurulan fabrikada 20 milyon akıllı telefon üretiliyor. 3 bin kişinin çalıştığı fabrikada akıllı bir telefon 7 dakikada üretiliyor. Tablet ise 1 dakika fazla zaman alıyor. Ayda ortalama 300 dolar kazandığı söylenen işçiler günde 9 saat çalışıyorlar.

Lenovo Çince sorununu çözdü
Lenovo, Çince karakterlerin bilgisayarlara girmesi için çaba harcamış. Çin'deki başarısını da bu çözüme borçlu. Legend markasıyla üretime başlayan şirket küresel operasyona başlamadan önce adını Lenovo olarak değiştirmiş. 1996 yılında Çin pazarında birinci sıraya yükselen firma 10 yıl önce IBM'in PC bölümünü satın almıştı. Şimdi Motorola telefonlarla da rekabete hazırlanan firma geçtiğimiz aylarda VIBE X telef

Akıllı telefonla bu yıl geliyoruz
Motorola için küresel planın henüz başında olduklarını söyleyen Mobilden Sorumlu Başkan Yardımcısı Liu Jun, "Lenovo için en iyi yol markaya sahip olmaktı. Motorola satın almasının 3 ay içinde ABD ve Çin devletinden onay almayı bekliyoruz. Biz kârlı şirketiz. Ayrıca tablet işinde de iddialıyız. Mobile dönüşüm bizim için çok önem taşıyor" dedi. Türkiye'ye bu yıl içerisinde akıllı telefon operasyonuna başlayacaklarını söyleyen Jun, operatörlerle de iyi ilişkilerimiz var. Vodafone ile tablet ve akıllı telefon tarafında iyi bir işbirliğimiz var. Tüm avantajlara dikkat ederek pazara nasıl gireceğimize karar vereceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinli devden 100 milyonluk hedef
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN