Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalamış 664 milyon $'a Koç'un

Kalamış Yat Limanı ihalesini 664 milyon dolarlık teklifle Koç Grubu kazandı. Tamer Haşimoğlu, "Kapasiteyi bin 700 yata çıkaracağız" dedi

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Koç Grubu'na bağlı Tek-Art ile Safi Gayrimenkul arasında kıran-kırana geçen Türkiye'nin en büyük marinası Kalamış yat limanı ihalesinde ipi göğüsleyen taraf ise 664 milyon dolar ile Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri oldu. Fiyatı bir anda 570 milyon dolardan 600 milyon dolara çıkaran Ağaoğlu- Yılport ortaklığı üçüncü turda ihaleden çekildi. İhalenin ardından açıklama yapan Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, onay sürecinde finansman çalışmalarına başlayacaklarını, ödeme seçeneklerine de bu süreçte karar vereceklerini söyledi. Haşimoğlu, yapacakları yatırımın tutarıyla ilgili bir bilgi vermedi. Ancak marinanın kapasitesini yaklaşık bin 700 yata çıkarmayı planladıklarını söyledi.

1.291 YAT KAPASİTESİ VAR
Bedelin yüzde 20'sinin peşin, kalanının beş yıl vadeli ödenebileceği ihalede, limanın en az dört çıpalı hale getirilebilmesi için de beş yıllık yatırım tamamlama zorunluluğu bulunuyor. Toplam bin 291 yat ile denizde yat bağlama kapasitesi en büyük yat limanı olan marinanın 220 yatlık karada bağlama kapasitesi bulunuyor.

İŞTE İHALEYE KATILAN ŞİRKETLER
Akın Holding A.Ş.- Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu
Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
SAFİ GAYRİMENKUL ve Yatırımları Sanayi Ticaret A.Ş.
Dati Yatırım Holding A.Ş.
TEPE-KAYA Ortak Girişim Grubu
Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş. (Setur)
Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. (Ağaoğlu) -Yılport Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalamış 664 milyon $'a Koç'un
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN