Yıldız: K. Irak'ın parası Halkbank'a

Giriş Tarihi: 24.5.2014
17 Aralık darbe sürecinde hedef tahtasına konulan Halkbank, Türkiye'nin dik durması sonucu sürecin galibi oldu. Türkiye, Kuzey Irak'a ait ilk petrolün satışında köprü olurken önemli bir kazanım elde etti. İhraç edilen ilk petrolün yaklaşık 120 milyon dolarlık geliri dün Halkbank hesabına yatırıldı. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KIBY) de, yaptığı resmi açıklamada, Ceyhan'dan sevkedilecek petrol gelirlerinin Halkbank'a yatırılacağını resmen duyurdu. Petrol ihracatının bundan sonraki kısmının da Halk Bankası'na yatırılacağı ifade edildi.

AVRUPA'YA SATILIYOR

Kuzey Irak petrolü önceki gece ilk kez Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ihraç edildi. İlk ihracat doğrudan Avrupa'daki rafinerilere gerçekleştirildi. Bugüne kadar depolarda biriken 3 milyon varillik petrolün ilk kısmı satılırken, geriye kalan kısmın satışının da birkaç gün içinde bitirilmesi bekleniyor. KIBY, uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleşen ticaret sonucu elde edilen gelirin yüzde 5'ini savaş tazminatı olarak ABD JP Morgan'da yer alan Irak Kalkınma Fonu'na yatıracağını duyurdu.

Irak tahkime başvurdu
Kuzey Irak'ın Ceyhan üzerinden petrol ihracatına başlamasının ardından Irak Merkezi Yönetimi, Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası nezdinde tahkime gidilmesi için başvuruda bulundu. Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Irak'ın Türkiye ve BOTAŞ'a tahkime dava açılması için başvurduğu belirtildi. Açıklamada Türkiye'nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi petrollerini, Irak Petrol Bakanlığı'nın onayı olmaksızın ihraç ettiği vurgulanarak Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Anlaşması'nın ihlal edildiği belirtildi. Türk yetkililer ise Türkiye'nin uluslararası hukuka aykırı hiçbir işlem yapmadığını ve tüm süreçleri şeffaf bir şekilde yürüttüğünü belirtti. Petrol sevkiyatına devam edileceğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız: K. Irak'ın parası Halkbank'a
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN