"Türkiye'de biz zaten yerli araç üretiyoruz"

Giriş Tarihi: 26.5.2014

Ford Motor Başkanı Bill Ford, Türkiye'de üretilmeye başlanan Transit Courier'nin mühendisliğinden üretimine kadar yerli olduğunu söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ford Otosan'ın Yeniköy fabrikasının açılışında yeniden gündeme getirdiği "yerli marka otomobil" çağrısını dünya otomotiv devi Ford ve ortağı Koç değerlendirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, "zaten yerli otomobil ürettiklerini" söyledi. Courier'nin binek versiyonunun da bulunduğunu hatırlatan Bill Ford, "Bence Türkiye'de zaten yerli otomobil üretiyoruz. Mühendisliği tamamen burada yapıldı. Parçalarının büyük bölümünü Türkiye'den karşılıyor, burada üretiyor, ayrıca 46 ülkeye de ihraç ediyoruz. Ayrıca Cargo kamyon da Türkiye'de geliştirilip üretiliyor" diye konuştu. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç da, dünya çapında yerli bir marka ve yerli üretim konusunun kendisini her zaman heyecanlandırdığını söyledi.

ORTAKLARIMIZI DEVRE DIŞI BIRAKAMAYIZ
Koç Grubu olarak yerli markalı otomobil projesini çok efektif ve ekonomik bulsalar bile, uzun dönemli uluslararası ortaklıkları bulunduğunu da vurgulayan Koç, "Dolayısıyla böyle bir işe gireceğimiz zaman Fiat'ı ya da Ford'u işin dışında bırakamayız. Onları devre dışı bırakacak başka bir pozisyon alamayız. Yüzde 100 Türk üretimi araç için her şeyi yaparız. Ama bunları yerine getiren bir araç üretiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'de biz zaten yerli araç üretiyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN