Sigorta sektörünü karlılık baskısı zorluyor

Giriş Tarihi: 27.5.2014 11:12 Güncelleme Tarihi: 27.5.2014 11:16

AvivaSA Emeklilik ve Hayat Üst Yöneticisi (CEO) Meral Eredenk Kurdaş, küçük ölçekli sigorta şirketlerinin karlılığı yakalamasının, bu şirketlerin planladıklarından uzun bir sürede gerçekleşeceğini belirtti.

Kurdaş, sigorta sektöründe 19'a yakın şirket olduğunu ve bu şirketlerin sadece yüzde 10'unun bireysel emeklilik tarafında kar elde edebildiğini ifade etti.

Kurdaş, geçen yıl sektörün tamamına yakınının teknik zarar yazdığını, bireysel emeklilik ve hayat sigortası tarafında 173 milyon Türk Lirası civarında bir zarar açıklandığını belirterek, bu yıl da farklı bir tablonun ortaya çıkmasının kolay görünmediğini belirtti.

Küçük ölçekli sigorta şirketlerinin karlılığı yakalamasının, bu şirketlerin planladıklarından uzun bir süre alacağını, sigorta şirketlerinde başa baş süresinin 10 yılın üzerine çıktığını dile getiren Kurdaş, bu sürenin küçük ölçekli sigorta şirketlerinde 2 katına kadar çıkabileceğini vurguladı.


SOMA

AvivaSA olarak iş kazası gibi konulara özenli yaklaştıklarını işaret eden Kurdaş, Soma'daki maden faciasından sonra, sigorta sektöründe iş kazalarıyla ilgili hassasiyetin artacağını vurguladı.

Meral Eredenk Kurdaş, Soma'da hayatını kaybedenler arasında AvivaSA'da hayat sigortası olanlar olduğunu belirterek, AvivaSA'nın ciddi miktarda hayat sigortası ödeyeceğini, bunun manevi olmasa da maddi olarak önemli bir katkıda bulunabileceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigorta sektörünü karlılık baskısı zorluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN